Πρακτική άσκηση στον Οργανισμό Συνεργασίας των Ρυθμιστικών Αρχών Ενέργειας

Σας ενδιαφέρει ο τομέας της ενέργειας; Έχετε μέχρι τις 10 Ιουλίου 2014 για να υποβάλετε την αίτηση σας για πρακτική άσκηση στον Οργανισμό Συνεργασίας των Ρυθμιστικών Αρχών Ενέργειας (ACER), ο οποίος βασίζεται στη Λιουμπλιάνα (Σλοβενία).

Η πρακτική άσκηση αρχίζει την 1η Σεπτεμβρίου του 2014 και λήγει στις 31 Ιανουαρίου 2015 κατά την διάρκεια της οποίας οι  εκπαιδευόμενοι θα λαμβάνουν μηνιαίο επίδομα 500 ευρώ.

Οι επιλεγμένοι εκπαιδευόμενοι θα  αναλάβουν καθήκοντα σε ένα από τα πιο κάτω τμήματα:

• Τμήμα διοικήσεως (IT),
  • Γραφείο Διευθυντή (νομικά),
  • τμήμα αερίου (παρακολούθηση της αγοράς),
  • τμήμα ηλεκτρικής ενέργειας (παρακολούθηση της αγοράς).

Μπορείτε να μάθετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα καθήκοντα του κάθε τμήματος στην ανακοίνωση κενής θέσης πρακτικής άσκησης.

Οι υποψήφιοι εκπαιδευόμενοι πρέπει να:

• είναι υπήκοοι ενός κράτους μέλους της ΕΕ,
  • έχουν άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας (επίπεδο C2) και τουλάχιστον μία άλλη κοινοτική γλώσσα (επίπεδο B2)?
  • έχουν λάβει πανεπιστημιακό πτυχίο (τριετής φοίτηση  πανεπιστημιακής εκπαίδευσης) έως την έναρξη της περιόδου άσκησης.

Εάν ενδιαφέρεστε να κάνετε αίτηση, στείλτε το συμπληρωμένο έντυπο αίτησης, μαζί με μια επιστολή εκδήλωσης ενδιαφέροντος και τα αναγκαία δικαιολογητικά στο traineeship@acer.europa.eu

Καλή τύχη με την αίτηση σας!