Εθνικός Σχολικός Διαγωνισμός για θέματα Ευρωπαϊκής Ένωσης 2019-2020

Τις γνώσεις τους για την Ευρώπη δοκίμασαν οι μαθητές B’ λυκείου από 39 λύκεια της Κύπρου σε ένα εθνικό σχολικό διαγωνισμό με έπαθλο ένα εκπαιδευτικό ταξίδι στις Βρυξέλλες για την πρώτη και την δεύτερη ομάδα.

Η Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στη Κύπρο πήρε την απόφαση όπως και τα 4 σχολεία που κέρδισαν τους προκριματικούς στην κάθε επαρχία θα ταξιδέψουν στις Βρυξέλλες αφού η πανδημία του COVID-19 δεν επέτρεψε την υλοποίηση του Παγκύπριου Τελικού Διαγωνισμού.

Οι 4 νικητές είναι:

Λύκειο Κοκκινοχωρίων Φώτη Πίττα (Αμμόχωστος)
Λύκειο Αγίου Ιωάννη (Λεμεσός)
Λύκειο Λατσιών (Λευκωσία)
Λύκειο Αγίου Νεοφύτου (Πάφος)

Το κάθε σχολείο εκπροσωπείται από τετραμελή ομάδα.

O Εθνικός Σχολικός Διαγωνισμός για θέματα ΕΕ 2019-2020 ολοκληρώθηκε στις 5 Ιουνίου, στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος, με διαδικτυακό διαγωνισμό αφίσας όπου 25 από τα 39 σχολεία έστειλαν τις αφίσες τους με θέμα την Ευρωπαϊκή Πράσινη Συμφωνία. Πρώτος νικητής αναδείχτηκε μετά από ψηφοφορία μεταξύ των σχολείων το λύκειο Αγίου Νικολάου (επισυνάπτεται η αφίσα) και τη δεύτερη θέση μοιράστηκαν το λύκειο Αγίου Σπυρίδωνα και η Τεχνική και Επαγγελματική Σχολή Εκπαίδευσης και Κατάρτισης Παραλιμνίου.

Για περισσότερες πληροφορίες για τον Εθνικό Σχολικό Διαγωνισμό και για όλα τα σχολεία που συμμετείχαν: https://www.facebook.com/nationalschoolcompetition/

Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από την Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Κύπρο σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού. Ανάμεσα στους στόχους του είναι τα νέα παιδιά να μάθουν περισσότερα για τον ρόλο της ΕΕ και τις διαδικασίες λήψης αποφάσεων μεταξύ των θεσμικών οργάνων της ΕΕ, να ενημερωθούν για τα Ευρωπαϊκά προγράμματα όπως το Erasmus+ από τα οποία μπορούν να ωφεληθούν, και να συνειδητοποιήσουν ότι μπορούν να συμβάλουν στην διαμόρφωση των Ευρωπαϊκών πολιτικών ως ενεργοί πολίτες μέσω των εκπροσώπων τους.

Αρμόδιος επικοινωνίας

Μπάμπης Μεταξάς