Διαγωνισμός Δημοσιογραφίας «Νέοι για τις Περιφέρειες»

Σπουδάζετε δημοσιογραφία και ενδιαφέρεστε για την περιφερειακή και αστική πολιτική της ΕΕ;

H Γενική Διεύθυνση Περιφερειακής και Αστικής Πολιτικής της Ευρωπαϊκής Επιτροπής κηρύσσει διαγωνισμό και ενθαρρύνει τους φοιτητές δημοσιογραφίας να λάβουν μέρος και να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα για τα Μέσα Ενημέρωσης «Νέοι για τις Περιφέρειες» της Εβδομάδας Περιφερειών και Πόλεων της ΕΕ.
Φέτος, και για πρώτη φορά, 29 φοιτητές δημοσιογραφίας θα έχουν την ευκαιρία να συμμετέχουν στη δημοσιογραφική κάλυψη της μεγάλης εκδήλωσης για την Ευρωπαϊκή πολιτική συνοχής του 2017.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η προετοιμασία ενός σύντομου άρθρου (400-1000 λέξεις) που απεικονίζει με πρωτότυπο τρόπο ένα συγχρηματοδοτούμενο έργο από τα Ευρωπαϊκά Ταμεία Περιφερειακής Ανάπτυξης και του Ταμείου Συνοχής, υποστηρίζοντας με έξυπνο τρόπο την χωρίς αποκλεισμούς βιώσιμη ανάπτυξη, τη δημιουργία θέσεων εργασίας, τη βελτίωση της ποιότητας ζωής και βιώσιμη ανάπτυξη.
Ο διαγωνισμός αποτελεί πραγματική ευκαιρία για μελλοντικούς δημοσιογράφους καθώς θα αντιμετωπιστούν ως πραγματικοί διαπιστευμένοι δημοσιογράφοι και θα συμμετάσχουν σε αυτήν την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα!

Προθεσμία: 30 Ιουνίου 2017

Βραβείο: Συμμετοχή στο Πρόγραμμα για τα Μέσα Ενημέρωσης της Εβδομάδας Περιφερειών και Πόλεων της ΕΕ  από τις 8 μέχρι τις 11 Οκτωβρίου 2017 στις Βρυξέλλες.

Οι νικητές θα ανακοινωθούν τον Ιούλιο 2017.