2ΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΣΕΙΡΑΣ ΔΙΑΛΕΞΕΩΝ: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΗ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2014 – ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2015

Το «Ανοικτό Σχολείο» του Δήμου Αγίου Αθανασίου, σε συνεργασία με το ΤΕΠΑΚ και το Europe Direct Λεμεσού, διοργανώνουν για δεύτερη συνεχή χρονιά σειρά ανοικτών διαλέξεων με ομιλητές διακεκριμένους επιστήμονες.

Το Πανεπιστήμιο του Δημότη φιλοδοξεί και αυτή τη χρονιά (2014-2015) να προσφέρει την ευκαιρία στο κοινό της Λεμεσού (φοιτητές, κοινωνία των πολιτών, ΜΜΕ, μέλη Δημαρχείων και Κοινοτικών Συμβουλίων και πολίτες γενικότερα) να ενημερωθεί για διάφορα επίκαιρα ζητήματα μέσα από εκλαϊκευμένες διαλέξεις.
Οι διαλέξεις θα πραγματοποιούνται ημέρα Τρίτη στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αγίου Αθανασίου (παλαιό δημοτικό σχολείο) και ώρα 7.15μμ. Οι εισηγήσεις θα είναι διάρκειας 45 – 60 λεπτών και μετά θα ακολουθεί συζήτηση. Θα αρχίσουν στις 9 Δεκεμβρίου 2014, με τελευταία να πραγματοποιείται τον Απρίλιο και θα πραγματοποιείται μια Διάλεξη κάθε μήνα.

Οι φετινές διαλέξεις εντάσσονται μέσα στα πλαίσια «Απασχόληση και Ανταγωνιστικότητα στην Ευρώπη», «Έργο προς όφελος των πολιτών» και «Ο Ρόλος της ΕΕ στην παγκόσμια σκηνή».
Με την ολοκλήρωση των έξι διαλέξεων, κατά την τελετή λήξης, θα απονεμηθούν πιστοποιητικά παρακολούθησης στο κοινό που θα παρακολουθήσει το θεσμό του Πανεπιστήμιου του Δημότη.
2ΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΔΙΑΛΕΞΕΩΝ 9 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2014 – 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2015:
1) «Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή Κύπρου: Ένα χρήσιμο εργαλείο για τους καταναλωτές» Εισηγήτρια: Έλενα Παπαχριστοφόρου, Διευθύντρια του Ευρωπαϊκού Κέντρου Καταναλωτή Κύπρου 09/12/2014
2) «Μέτρα Πρόληψης κατά της νεανικής παραβατικότητας – Κάρτα φιλάθλου»
3) Εισηγήτρια: Δρ. Κλέα Χατζηστεφάνου Παπαέλληνα, Πρόεδρος Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού 20/01/2015
4) «Θέματα εξοικονόμησης ενέργειας»
Εισηγητής: Δρ. Αβραάμ Γεωργίου, Ανώτερος Λέκτοράς Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής (ΤΕΠΑΚ) 10/02/2015
5) «Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας – Από ιδέα σε χρηματοδότηση: Πορεία 3 ετών»
Εισηγητής Δρ. Αλέξανδρος Χαραλαμπίδης, Επίκουρος Καθηγητής Εργαστήριο Ανανεώσιμης Ενέργειας Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος (ΤΕΠΑΚ) 10/03/2015
6) «Βυζαντινή Μουσική: μια πηγή κατανόησης της αρχαιοελληνικής μουσικής – μια πηγή ερμηνείας της νεοελληνικής (δημώδους – ρεμπετικολαϊκής)»
Εισηγητής: Ανδρέας Παντελίδης, Γλωσσολόγος – Καθηγητής Βυζαντινής Μουσικής 31/03/2015
7) «Παραβατικότητα στο σχολείο: αιτίες, επιπτώσεις, εισηγήσεις»
Εισηγητής: Δρ. Παναγιώτης Σταυρινίδης, Λέκτορας Ψυχολογίας Πανεπιστημίου Κύπρου, Πρόεδρος του Συνδέσμου Ψυχολόγων 21/04/2015