69 Γλωσσομαθείς Νομικοί στο Δικαστήριο της ΕΕ

Η Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Επιλογής Προσωπικού (EPSO) διοργανώνει γενικούς διαγωνισμούς, βάσει τίτλων και εξετάσεων, για την κατάρτιση εφεδρικών πινάκων προσλήψεων από τους οποίους το Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης στο Λουξεμβούργο μπορεί να προσλάβει νέα μέλη της δημόσιας διοίκησης ως « γλωσσομαθείς νομικούς »(ομάδα καθηκόντων AD).

Επιθυμητός αριθμός επιτυχόντων:

Θέσεις AD7
1. Γλωσσομαθείς νομικοί δανικής γλώσσας 9
2. Γλωσσομαθείς νομικοί ελληνικής γλώσσας 15
3. Γλωσσομαθείς νομικοί γαλλικής γλώσσας 20
4. Γλωσσομαθείς νομικοί κροατικής γλώσσας 15
5. Γλωσσομαθείς νομικοί πολωνικής γλώσσας 10

Φύση των Καθηκόντων:

Το Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης προσλαμβάνει νομικούς υψηλής εξειδίκευσης οι οποίοι πρέπει να είναι ικανοί να μεταφράζουν στη γλώσσα του διαγωνισμού νομικά/νομοθετικά κείμενα, συχνά περίπλοκα, από δύο τουλάχιστον άλλες γλώσσες. Οι γλωσσομαθείς νομικοί χρησιμοποιούν κατά την άσκηση των καθηκόντων τους εργαλεία πληροφορικής και άλλες εφαρμογές γραφείου.

Τα καθήκοντα περιλαμβάνουν μετάφραση νομικών κειμένων (αποφάσεις του Δικαστηρίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του Γενικού Δικαστηρίου, προτάσεις των γενικών εισαγγελέων, γραπτά υπομνήματα των διαδίκων, κλπ.) στη γλώσσα του διαγωνισμού από δύο τουλάχιστον άλλες επίσημες γλώσσες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αναθεώρηση των ανωτέρω μεταφράσεων, και εργασίες νομικής ανάλυσης σε συνεργασία με τις γραμματείες και τις λοιπές υπηρεσίες του Δικαστηρίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Οι υποψήφιοι για να συμμετάσχουν στο Διαγωνισμό πρέπει να:

• είναι υπήκοοι κράτους μέλους της ΕΕ,
  • έχουν τακτοποιήσει τις στρατολογικές υποχρεώσεις τους,
  • Οι υποψήφιοι πρέπει να γνωρίζουν τουλάχιστον 3 επίσημες γλώσσες της ΕΕ . Οι υποψήφιοι πρέπει να γνωρίζουν τη γλώσσα του διαγωνισμού (γλώσσα 1) σε επίπεδο C2 (άριστη γνώση), μια δεύτερη γλώσσα (γλώσσα 2) τουλάχιστον σε επίπεδο C1 (εις βάθος γνώση) και μια τρίτη επίσημη γλώσσα της ΕΕ (γλώσσα 3) τουλάχιστον σε επίπεδο C1 (εις βάθος γνώση).
  • Πτυχίο νομικής: πτυχίο που να πιστοποιεί την περάτωση πλήρους κύκλου πανεπιστημιακών σπουδών στο ελληνικό ή στο κυπριακό δίκαιο, διάρκειας τουλάχιστον τεσσάρων ετών σε ελληνόφωνο πανεπιστήμιο της Ελλάδας ή της Κύπρου.
  • Η επαγγελματική πείρα (εφόσον απαιτείται) λαμβάνεται υπόψη μόνον εφόσον είναι σχετική με τα απαιτούμενα καθήκοντα.

Μισθός:

Για τον βαθμό AD 7: Περίπου 6000 ευρώ