11ος Διαγωνισμός για Νέους Μεταφραστές

Η μεταφραστική υπηρεσία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής διοργανώνει για 11η συνεχή χρονιά τον διαγωνισμό Juvenes Translatores.

Οι εγγραφές θα ανοίξουν αρχικά για σχολεία μέσω του δικτυακού τόπου.

Στο δεύτερο στάδιο, αποστέλλεται πρόσκληση σε 751 σχολεία προκειμένου να παράσχουν τα ονόματα των μαθητών που θα συμμετάσχουν στον διαγωνισμό. Οι νέοι μεταφραστές —δύο έως πέντε από κάθε σχολείο— μπορούν να είναι οποιασδήποτε εθνικότητας και πρέπει να έχουν γεννηθεί το 2000.

Θα έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν τις ικανότητές τους στις 23 Νοεμβρίου 2017, την ημέρα του διαγωνισμού. Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί ταυτόχρονα σε όλα τα σχολεία που θα επιλεγούν να συμμετάσχουν.

Κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού, οι μαθητές θα μεταφράσουν ένα μονοσέλιδο κείμενο από μια επίσημη γλώσσα της ΕΕ σε μια άλλη. Αυτό σημαίνει συνολικά 552 γλωσσικούς συνδυασμούς των 24 επίσημων γλωσσών της ΕΕ. Πέρυσι, οι μαθητές χρησιμοποίησαν 152 γλωσσικούς συνδυασμούς, μεταφράζοντας μεταξύ άλλων από τα ελληνικά προς τα λετονικά και από τα βουλγαρικά προς τα πορτογαλικά.

Οι μεταφραστές της Ευρωπαϊκής Επιτροπής παραλαμβάνουν όλες τις μεταφράσεις, τις βαθμολογούν και επιλέγουν έναν νικητή από κάθε χώρα. Πέρυσι, η νικήτρια από την Κύπρο ήταν η Νεφέλη Ποταμίτου, από το Γενικό Λύκειο Αγίας Φυλάξεως στη Λεμεσό.

Οι φετινοί νικητές θα προσκληθούν στις Βρυξέλλες τον Απρίλιο του 2018 για να παραλάβουν τα βραβεία τους.

Προθεσμία: 20η Οκτωβρίου 2017