Το Πρόγραμμα Διά Βίου Μάθησης καλύπτει όλα τα είδη και όλα τα επίπεδα εκπαίδευσης και επαγγελματικής κατάρτισης και απευθύνεται σε μαθητές (Comenius), σπουδαστές (Erasmus), ενήλικους διδασκόμενους (Grundtvig), εκπαιδευόμενους και εκπαιδευτικούς, εκπαιδευτές και άλλο προσωπικό (Leonardo da Vinci) που ασχολείται με οποιαδήποτε πτυχή της διά βίου μάθησης και σε άτομα που βρίσκονται στην αγορά εργασίας. Επίσης απευθύνεται σε ιδρύματα όπως σχολεία, πανεπιστήμια και άλλες τριτοβάθμιες σχολές ή άλλους οργανισμούς που παρέχουν δυνατότητες μάθησης, στο πλαίσιο του Προγράμματος Διά Βίου Μάθησης, καθώς επίσης και σε πρόσωπα και φορείς αρμόδιους για συστήματα και πολιτικές και σε φορείς που παρέχουν υπηρεσίες προσανατολισμού και συστήματα και πολιτικές και σε φορείς που παρέχουν υπηρεσίες προσανατολισμού, συμβουλευτικής και πληροφόρησης σχετικά με οποιαδήποτε πτυχή της διά βίου μάθησης. Επιπλέον το Πρόγραμμα απευθύνεται σε επιχειρήσεις, οργανώσεις, εμπορικά και βιομηχανικά επιμελητήρια, μη κερδοσκοπικούς οργανισμού, ερευνητικά κέντρα και άλλους φορείς που ασχολούνται με ζητήματα σχετικά με ζητήματα σχετικά με τη δια βίου μάθησης.

Προϋπολογισμός και διάρκεια

Ο συνολικός προϋπολογισμός για τη συμμετοχή Κυπρίων δικαιούχων στα πλαίσια της πρόσκλησης 2013 είναι γύρω στα 4 εκατομμύρια Ευρώ (το ακριβές ποσό δεν έχει καθοριστεί ακόμα). Το ύψος των επιχορηγήσεων που θα δοθούν καθώς και η διάρκεια των σχεδίων διαφέρουν, καθώς επηρεάζονται από παράγοντες όπως το είδους του σχεδίου και ο αριθμός των συμμετεχόντων.

Οι κύριες προθεσμίες είναι οι ακόλουθες

Comenius: ενδοϋπηρεσιακή επιμόρφωσηGrundtving: ενδοϋπηρεσιακή επιμόρφωση, επισκέψεις και ανταλλαγές–          Πρώτη προθεσμία

–          Επόμενες προθεσμίες

16 Ιανουαρίου 2013

30 Απριλίου 2013

17 Σεπτεμβρίου 2013

Comenius: τοποθέτηση για άσκηση σε θέση βοηθού εκπαιδευτικού 31 Ιανουαρίου 2013
Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci, Grundtving: πολυμερήσχέδια, δίκτυακαισυνοδευτικάμέτραLeonardo da Vinci: πολυμερή σχέδια μεταφοράς καινοτομίας 31 Ιανουαρίου 2013
Leonardo da Vinci: κινητικότηταErasmus: εντατικάμαθήματαξένωνγλωσσών 1 Φεβρουαρίου 2013
Πρόγραμμα Jean Monnet 15 Φεβρουαρίου
Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci, Grundtving: συμπράξειςComenius: συμπράξεις Comenius RegioGrundtving: εργαστήρια 21 Φεβρουαρίου
Erasmus: εντατικά προγράμματα, κινητικότητα σπουδαστών για σπουδές και περιόδους άσκησης ( συμπεριλαμβανομένου του πιστοποιητικού περιόδου άσκησης κοινοπραξίας Erasmus) και κινητικότητα προσωπικού ( διδακτικό έργο και εκπαίδευση προσωπικού) 8 Μαρτίου 2013
Grundtving: τοποθέτηση για άσκηση σε θέση βοηθού εκπαιδευτικού,Σχέδια εθελοντισμού για άτομα άνω των 50 ετών 28 Μαρτίου 2013
Εγκάρσιο Πρόγραμμα: βασική δραστηριότητα 1 – επισκέψεις μελέτης –          Πρώτη προθεσμία-          Δεύτερη προθεσμία 28 Μαρτίου 201315 Οκτωβρίου 2013
Εγκάρσιο Πρόγραμμα: όλες οι υπόλοιπες δραστηριότητες 28 Φεβρουαρίου 2013

Περισσότερες Πληροφορίες

Ίδρυμα Διαχείρισης Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων Διά Βίου Μάθησης

Τηλ. 22448888.

Το πλήρες κείμενο της πρόσκλησης υποβολής προτάσεων, μαζί με τα έντυπα αιτήσεων και τις οδηγίες για τους υποψηφίους διατίθενται  http://www.llp.org.cy http://ec.europa.eu/education/llp/doc848_en.htm

2 thoughts on “Πρόσκληση Υποβολής Προτάσεων για την Κύπρο για τα Ευρωπαϊκά Προγράμματα Δια Βίου Μάθησης (LLP) 2013

1. Lazaros Christodoulou says:

1ον. Θέλω να παρακολουθήσω μαθήματα η να δουλέψω σε εκτωφείο σαλιγκαριών, για να μάθω πως γίνεται, και ακολούθως να ασχοληθώ εγώ.

2ον. Θα ήθελα, αφού μάθω πως, να ασχοληθώ με την εκτροφή σαλιγκαριών. Αν αυτό μπορεί να γίνει που πρέπει να αποταθώ για να μου παραχωρηθεί σε χαμηλο υψόμετρο 1000 τετραγωνικά γη με νερό?

Σας ευχαριστώ
    Λάζαρος Χριστοδούλου

Απάντηση
    • EuropeDirect Λεμεσός says:

Αγαπητέ κ. Χριστοδούλου,

Σας ευχαριστουμε για το μήνυμα σας. Παρακαλώ όπως επικοινώνησετέ μαζί μας για να σας απαντήσουμε τα ερωτήματά σας.

Με εκτίμηση,
      Europe Direct Λεμεσού