Δείκτες σχετικά με την πρόωρη εγκατάλειψη του σχολείου στην Ε.Ε.

college-students-walking (1)Στις 21 Αυγούστου 2015, η Στατιστική Υπηρεσία της Ε.Ε. (Eurostat), κυκλοφόρησε μια μικρή σειρά από δείκτες, σε επίπεδο Ε.Ε. για την ένταξη των μεταναστών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Σύμφωνα με το δελτίο, παρατηρούνται σημαντικές ανισότητες στην Ε.Ε. μεταξύ των πολιτών τρίτων χωρών και των υπηκόων της χώρας, όπως για παράδειγμα, το ποσοστό των νεαρών πολιτών τρίτων χωρών που εγκα-ταλείπουν πρόωρα την εκπαίδευση και κατάρτιση είναι διπλάσιο από αυτό των υπηκόων. Μερικά από τα βασικά συμπεράσματα είναι τα ακόλουθα:

• Το ένα τέταρτο των πολιτών τρίτων χωρών ηλικίας 18-24 ετών εγκατέλειψε πρόωρα την εκ-παίδευση.

• Πάνω από το 20% των νέων πολιτών τρίτων χωρών δεν περιλαμβάνονται ούτε στην εκπαίδευση ούτε στην αγορά εργασίας.

• Σχεδόν το ένα τρίτο των πολιτών τρίτων χωρών ηλικίας 30-34 ετών είναι κάτοχοι πτυχίου τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

• Χαμηλό επίπεδο εκπαίδευσης επικρατεί μεταξύ των μη ευρωπαίων υπηκόων που κατοικούν στην Ε.Ε.

Πηγή: Ευρωπαϊκό Γραφείο Κύπρου