Ζητούνται επιστήμονες για την ασφάλεια τροφίμων

Η Ευρωπαϊκή Αρχή για την Ασφάλεια των Τροφίμων (EFSA) δέχεται αιτήσεις από εμπειρογνώμονες, οι οποίοι επιθυμούν να συμμετάσχουν στις δέκα επιστημονικές της ομάδες, καθώς και στην επιστημονική της επιτροπή.

Η EFSA είναι μια ανεξάρτητη επιστημονική οργάνωση που εργάζεται προς το συμφέρον των ευρωπαίων καταναλωτών, των ζώων και του περιβάλλοντος. Το σύνθημά της είναι «Αξιόπιστη επιστήμη για ασφαλή τρόφιμα» και η γνώση, η εμπειρία και η λήψη αποφάσεων από περισσότερους από 200 επιστημονικούς εμπειρογνώμονες βρίσκονται στο επίκεντρο της δουλειάς της. Η αφοσίωσή τους, δίνει τη δυνατότητα στην EFSA να πραγματοποιήσει τη σημαντική της αποστολή.

Για να υποβάλουν αίτηση, οι ανεξάρτητοι επιστήμονες πρέπει να:

• κατέχουν πτυχίο πανεπιστημίου,
  • έχουν ελάχιστη επταετή επαγγελματική πείρα σε επιστημονικό πεδίο σχετικό με την ασφάλεια των τροφίμων, απασχολούνται σε ένα από τους ακόλουθους τομείς: την τοξικολογία, τη χημεία, τη μικροβιολογία, την ζωολογία, την επιδημιολογία και τις φυτικές επιστήμες στην ιατρική, την κτηνιατρική, τη διατροφή και την οικολογία.

Οι επιστήμονες θα είναι μέλη μιας διεθνούς και διεπιστημονικής ομάδας που θα συμβάλλει στην ασφάλεια των τροφίμων για εκατομμύρια Ευρωπαίους. Μέσω των ενεργών προσπαθειών διεθνούς συνεργασίας της EFSA, η εργασία τους θα έχει παγκόσμια σημασία. Η εργασία στην EFSA τους φέρνει σε επιστημονικό κόμβο στην Ευρώπη και παρέχει πρόσβαση σε ευρωπαϊκά και διεθνή επιστημονικά δίκτυα.

Διάρκεια: 3 χρόνια

Προθεσμία: 8 Σεπτεμβρίου 2017