Χρηματοδοτικές ενισχύσεις για τον οινοποιητικό κλάδο

Ο Κυπριακός Οργανισμός Αγροτικών Πληρωμών (ΚΟΑΠ) σε συνεργασία με τη Διαχειριστική Αρχή του ΕΠΣΑ 2014-2018 και το Υπουργείο Ενεργείας, Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού (ΥΕΕΒΤ) ανακοινώνουν την έβδομη προκήρυξη του Μέτρου ΕΠΣΑ 3α «Ενθάρρυνση της επενδυτικής δραστηριότητας και ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας στον οινοποιητικό κλάδο».

Δικαιούχοι: των χρηματοδοτικών ενισχύσεων που θα παραχωρούνται μέσω του Μέτρου είναι επιχειρήσεις που παράγουν ή/και εμπορεύονται αποκλειστικά τα προϊόντα που παράγουν οι εταίροι τους και εμπίπτουν στις ακόλουθες κατηγορίες:

• Κατηγορία Δικαιούχων Α: Πολύ μικρές, μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις οι οποίες: (α) Απασχολούν λιγότερους από 250 εργαζόμενους, και (β) Έχουν (i) Ετήσιο κύκλο εργασιών που δεν υπερβαίνει τα 50 εκ. Ευρώ, ή (ii) Ετήσιο συνολικό ισολογισμό που δεν υπερβαίνει τα 43 εκ. Ευρώ.
  • Κατηγορία Δικαιούχων Β: Επιχειρήσεις οι οποίες δεν καλύπτονται από τον Τίτλο Ι, άρθρο 2, παράγραφος 1, της εν λόγω Σύστασης, οι οποίες απασχολούν λιγότερους από 750 υπαλλήλους ή έχουν ετήσιο κύκλο εργασιών μικρότερο των 200 εκατομμυρίων ευρώ.
  • Κατηγορία Δικαιούχων Γ: Επιχειρήσεις οι οποίες απασχολούν περισσότερους από 750 υπαλλήλους ή έχουν ετήσιο κύκλο εργασιών μεγαλύτερο των 200 εκατομμυρίων ευρώ.

Τα έντυπα των αιτήσεων θα πρέπει να υποβάλλονται μόνο ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή στη διεύθυνση: Υπουργείο Ενέργειας, Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού, 1421 Λευκωσία, με την ένδειξη «ΕΠΣΑ 3α – 7 η προκήρυξη «Ενθάρρυνση της επενδυτικής δραστηριότητας και ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας στον οινοποιητικό κλάδο».

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να προμηθευτούν το Εγχειρίδιο Εφαρμογής – Ενημέρωσης Αιτητών και το Έντυπο Αίτησης, από την ιστοσελίδα του ΥΕΕΒΤ www.mcit.gov.cy  και από την ιστοσελίδα του ΚΟΑΠ www.capo.gov.cy  .

Ποσοστό Συγχρηματοδότησης: Ποσό ανά κατηγορία: ελάχιστο ποσό τις €10.000, €20.000 και €50.000 για τους Δικαιούχους Α, Β και Γ αντίστοιχα.

Το υπόλοιπο ποσό πέραν της Δημόσιας Χρηματοδότησης για την κάλυψη του συνολικού προϋπολογισμού θεωρείται ίδια συμμετοχή για την υλοποίηση του έργου. Η ίδια συμμετοχή δύναται να καλυφθεί είτε με δανεισμό από χρηματοπιστωτικό ίδρυμα είτε με ίδιους πόρους.

Επιλέξιμες επενδυτικές δράσεις

(i) Η κατασκευή, η απόκτηση ή η βελτίωση ακίνητων περιουσιακών στοιχείων.

(ii) Η αγορά καινούργιων μηχανημάτων/εξοπλισμού, επίπλωσης,, λογισμικού κ.α. όπως

(iii)  όπως αμοιβές αρχιτεκτόνων, μηχανικών και εμπειρογνωμόνων, κόστος εκπόνησης μελετών, απόκτησης διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας και αδειώνεκμετάλλευσης/χρήσης, υπό την προϋπόθεση ότι αφορούν τα υπό αναφορά ενσώματα περιουσιακά στοιχεία και συνολικά δεν θα υπερβαίνουν το 12% της αξίας τους.

Προϋπολογισμός: €1,3 εκ.

Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων28η Φεβρουαρίου 2017