Tο βραβείο Jan Amos Comenius στο Περιφερειακό Γυμνάσιο-Λύκειο Λευκάρων

Το βραβείο απονέμεται σε 22 σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε όλη την ΕΕ που διδάσκουν για την Ευρωπαϊκή Ένωση με δημιουργικό τρόπο, και βοηθά στη διάδοση τέτοιων πρακτικών.

Κάθε σχολείο που βραβεύεται λαμβάνει 8.000 ευρώ και ένα τρόπαιο.

Ο αντιπρόεδρος της Επιτροπής για την Προώθηση του Ευρωπαϊκού Τρόπου Ζωής μας, κ. Μαργαρίτης Σχοινάς, δήλωσε: «Η απονομή του βραβείου Jan Amos Comenius, για πρώτη φορά σήμερα σε σχολεία και εκπαιδευτικούς για τις δημιουργικές τους προσπάθειες όσον αφορά τη διδασκαλία σχετικά με την Ευρωπαϊκή Ένωση και τις αξίες της, είναι ιδιαίτερα συμβολική. Στις παραμονές της 70ής επετείου της Διακήρυξης Schuman, η οποία αποτελεί την απαρχή ενός σχεδίου ειρήνης που βασίζεται προ πάντων στην ευρωπαϊκή αλληλεγγύη, τα σχολεία και οι μαθητές σε ολόκληρη την Ευρώπη βιώνουν μια ταραχώδη κατάσταση, άγνωστη από την εποχή του πολέμου. Εβδομήντα χρόνια αργότερα, μόνο μέσα από τέτοιες δημιουργικές προσπάθειες και μέσα από την αλληλεγγύη θα καταφέρουμε να ξεπεράσουμε αυτή την κρίση και να ανασυγκροτηθούμε βγαίνοντας ισχυρότεροι απ’ ό,τι στο παρελθόν.»

Η επίτροπος Καινοτομίας, Έρευνας, Πολιτισμού, Εκπαίδευσης και Νεολαίας, Μαρία Γκαμπριέλ, δήλωσε: «Η απόκτηση γνώσεων για την Ευρωπαϊκή Ένωση στο σχολείο δεν είναι πολυτέλεια, είναι αναγκαιότητα. Πρέπει να βελτιώσουμε τη γνώση και την κατανόηση των πολιτών όσον αφορά την Ευρωπαϊκή Ένωση από μικρή ηλικία. Τα σχολεία μας μπορούν να προάγουν την κριτική επίγνωση της Ευρωπαϊκής Ένωσης και το αίσθημα του ανήκειν σε αυτήν, με ελκυστικό τρόπο.Χαίρομαι που το βραβείο αυτό προσδίδει αναγνώριση και προβολή σε ένα τέτοιο πολύτιμο έργο.»

Δείτε την επίτροπο Μαρίγια Γκαμπριέλ να ανακοινώνει τους νικητές.

Austria: Bundesrealgymnasium und Bundesoberstufenrealgymnasium Wien 15
Belgium: ‘Le Verseau’, Bierges
Bulgaria: Професионална гимназия по туризъм ‘Доктор Васил Берон’ – The Vocational School in Tourism ‘Dr. Vasil Beron’ in Veliko Tarnovo
Croatia: Gimnazija Pula
Cyprus: Περιφερειακό Γυμνάσιο-Λύκειο Λευκάρων – The Regional Secondary School of Léfkara
Czechia: Střední odborná škola podnikání a obchodu, Prostejov
Denmark: Rejsby Europæiske Efterskole, Skærbæk
Finland: Otaniemen lukio, Espoo
France: Lycée Gustave Eiffel d’Armentières
Germany: Ignaz-Taschner-Gymnasium, Dachau
Greece: Δεύτερο Γενικό Λύκειο Γέρακα, Παλλήνη, Second Senior High School of Gerakas, Attica
Ireland: Saint Columba’s College, Stranorlar
Italy: Liceo classico, musicale e delle scienze umane ‘Chris Cappell College’, Anzio
Lithuania: Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazija
Malta: St Martin’s College, Swatar
Netherlands: Christelijke Scholen Gemeenschap ‘Het Streek’, Ede
Poland: LXIII Liceum Ogólnokształcące im. Lajosa Kossutha
Portugal: Escola Básica de São Bruno in Caxias
Romania: COLEGIUL NAȚIONAL ‘CALISTRAT HOGAȘ’, Piatra-Neamț
Slovakia: Obchodná akadémia, Dolný Kubín
Slovenia: Srednja zdravstvena in kozmetična šola Maribor – High school for nursing and cosmetics, Maribor
Spain: Instituto de Educación Secundaria MANUEL DE FALLA, Coslada

Αυτός ο πανευρωπαϊκός διαγωνισμός ξεκίνησε στις 6 Νοεμβρίου. Σχολεία από 24 κράτη μέλη υπέβαλαν αίτηση συμμετοχής. Κάθε αίτηση αξιολογήθηκε από εξωτερικούς ανεξάρτητους αξιολογητές. Οι αξιολογητές επέλεξαν 22 νικητές.

Το βραβείο Jan Amos Comenius είναι ένα πιλοτικό πρόγραμμα που προτάθηκε από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και εφαρμόζεται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Το 2018, η σύσταση του Συμβουλίου για την προώθηση των κοινών αξιών, της εκπαίδευσης χωρίς αποκλεισμούς και της ευρωπαϊκής διάστασης της διδασκαλίας χαρακτήρισε τη διδασκαλία και την απόκτηση γνώσεων σχετικά με την ιστορία, τις αξίες και τη λειτουργία της ΕΕ ως πολιτική προτεραιότητα. Το βραβείο αυτό αποσκοπεί στην προβολή ορθών πρακτικών διδασκαλίας με στόχο την επίτευξη των στόχων της σύστασης.

Στη διδασκαλία τους σχετικά με την Ευρωπαϊκή Ένωση, τα σχολεία που βραβεύτηκαν χρησιμοποιούν ένα ευρύ φάσμα μεθόδων διδασκαλίας που ενθαρρύνουν τη συμμετοχή, οι οποίες παρουσιάζονται σε μια σειρά βίντεο.

Ανακαλύψτε τους νικητές και το έργο τους από τις 14 Μαΐου 2020 και μετά.