Θέσεις εργασίας και πρακτικής άσκησης στον ΟΗΕ

United NationsΟ Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών προκηρύσσει θέσεις εργασίας και πρακτικής άσκησης για να στηρίξει τις εργασίες στις Εξειδικευμένες Υπηρεσίες, τα Ταμεία και τα Προγράμματα του (UNESCO, UNICEF, WHO).

Οι θέσεις εργασίας καλύπτουν τις πιο κάτω κατηγορίες:

• Επαγγελματικές και Ανώτερες Κατηγορίες (απαιτείται Πτυχίο Ανώτατης Εκπαίδευσης),
  • Διοικητικές Υπηρεσίες (απαιτείται Πτυχίο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης),
  • Γενικές Υποστηρικτικές Υπηρεσίες (απαιτείται Πτυχίο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης).

Στην πρώτη κατηγορία απαραίτητη προϋπόθεση είναι η κατοχή ανώτερου πανεπιστημιακού τίτλου σπουδών (μεταπτυχιακό ή διδακτορικό). Επίσης αναγκαία είναι η εργασιακή προϋπηρεσία σε τομέα σχετικό με το πτυχίο.

Στη δεύτερη και τρίτη κατηγορία απαιτείται η κατοχή δευτεροβάθμιου τίτλου σπουδών όπως και εργασιακή προϋπηρεσία.

Οι θέσεις πρακτικής άσκησης απευθύνονται σε φοιτητές που είναι εγγεγραμμένοι στο Πανεπιστήμιο ή έχουν αποφοιτήσει και δεν έχει περάσει ένας χρόνος από τη συμπλήρωση των σπουδών τους.

Ελκυστικό πακέτο απολαβών.

Προθεσμίες υποβολής αίτησης διαφέρουν.