Θέλετε να μάθετε ποιος πολιτικός χώρος σας αντιπροσωπεύει; Εφαρμογή του ΤΕΠΑΚ μπορεί να σε βοηθήσει!

choose4cyprus

Μετά τη µεγάλη δηµοφιλία του EUVOX το 2014 που συγκέντρωσε περίπου 2.000.000 χρήστες σε 28 χώρες σε όλη την Ευρώπη για τις Ευρωεκλογές – η πλατφόρµα σύµβουλου ψήφου «Choose4Cyprus» επανέρχεται για τις Κυπριακές βουλευτικές εκλογές, και πλέον η Κύπρος πρωτοπορεί στους συµβούλους ψήφου καθώς σε όλες τις εκλογικές αναµετρήσεις από το 2011 οι πολίτες είχαν την ευκαιρία να αξιοποιήσουν την εφαρµογή του ηλεκτρονικού συµβούλου ψήφου.

Συγκεκριμένα, ο Ηλεκτρονικός Σύμβουλος Ψήφου, έχει ως στόχο να βοηθήσει τους πολίτες της ΕΕ να διαμορφώσουν το πολιτικό τους προφίλ και πρόκειται για ένα πρωτότυπο ακαδημαϊκό εργαλείο, το οποίο βοηθάει τον Ευρωπαίο πολίτη να αυτοπροσδιοριστεί ιδεολογικά, αξιακά και πολιτικά.

Οι πολίτες της Κύπρου έχουν τη δυνατότητα χρησιµοποιώντας τη διαδραστική, ψυχαγωγική και ενηµερωτική εφαρµογή Choose4Cyprus να ανακαλύψουν το βαθµό εγγύτητας των πολιτικών τους θέσεων µε τις θέσεις των κοµµάτων, οι οποίες αναφέρονται σε κρίσιµα σηµεία της δηµόσιας πολιτικής συζήτησης και αφορούν σε καίριες θεµατικές όπως η οικονοµία, η κοινωνία και τα εθνικά ζητήµατα.

Η εφαρµογή Choose4Cyprus είναι αµιγώς ακαδηµαϊκό έργο και δε συνδέεται µε κανένα πολιτικό κόµµα, κίνηµα ή επιχειρηµατικό φορέα. Η πρωτοβουλία είναι µη κερδοσκοπική και στηρίζεται σε ερευνητικούς πόρους από τα εµπλεκόµενα πανεπιστήµια και τα δεδοµένα θα αξιοποιηθούν αποκλειστικά σε ακαδηµαϊκές έρευνες και αναλύσεις. Οι απαντήσεις των χρηστών είναι ανώνυµες και τα γενικά δηµογραφικά στοιχεία που ζητούνται και θα χρησιµοποιηθούν µόνο για ερευνητικούς σκοπούς.

Επικεφαλής του σχεδιασµού και της υλοποίησης της πλατφόρµας είναι το Τµήµα Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου του Τεχνολογικού Πανεπιστηµίου Κύπρου στο πλαίσιο της ερευνητικής κοινοπραξίας «Preference Matcher» που απαρτίζεται από το Πανεπιστήµιο της Ζυρίχης, το Πανεπιστήµιο του Twente και το ΤΕΠΑΚ.

Η επίσηµη ιστοσελίδα του Choose4Cyprus είναι: http://www.choose4cyprus.com/

Για περισσότερα πατήστε ΕΔΩ