Tο Πρόγραμμα Χρηματοδότησης YOUR FIRST EURES JOB – ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ

Το Πρόγραμμα Χρηματοδότησης YOUR FIRST EURES JOB είναι ένα πρόγραμμα κινητικότητας για εξεύρεση εργασίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση με στόχο να βοηθήσει τους νέους Ευρωπαίους να βρουν εργασία, ευκαιρία κατάρτισης ή πρακτικής εξάσκησης σε εργοδότη σε άλλο κράτος μέλος της ΕΕ από αυτό που κατοικούν.

Το Πρόγραμμα YOUR FIRST EURES JOB του Γερμανικού EURES δοκιμάζει ένα νέο τρόπο για την παροχή εξατομικευμένων υπηρεσιών κινητικότητας για εργασία στη Γερμανία και απευθύνεται στους νέους (18-35 ετών). Κάτω από το Πρόγραμμα αυτό, σε περίπτωση συνταιριάσματος υποψηφίου με κενή θέση εργοδότη στη Γερμανία, δίνετε χρηματοδότηση για την προώθηση της κινητικότητας και εκμάθηση ή βελτίωση της Γερμανικής Γλώσσας πριν η μετά την μετακίνηση.

Δικαιούχοι:

• Σε υπηκόους της ΕΕ ηλικίας μεταξύ 18 και 35 ετών που βρίσκουν εργασία, μαθητεία η πρακτική άσκηση σε Γερμανό Εργοδότη μέσω του Δικτύου EURES.

Διαθέσιμες Κενές Θέσεις: επικεντρώνονται επί του παρόντος σε μηχανικούς όλων των ειδικοτήτων και διάφορα τεχνικά επαγγέλματα, ιατρούς και διάφορους επαγγελματίες υγείας, καθώς και προσωπικό για ξενοδοχεία, εστιατόρια και γαστρονομία.

Αν έχετε τα προσόντα για εργασία σε ένα από τους πιο πάνω τομείς αλλά δεν γνωρίζετε την Γερμανική γλώσσα, και πάλι μπορείτε να λάβετε μέρος.

Αν ένας Γερμανός Εργοδότης ενδιαφερθεί να σας προσλάβει, το πρόγραμμα επιχορηγεί την εκμάθηση της Γερμανικής Γλώσσας πριν η κατά τη διάρκεια της εργασίας σας.

Στη πύλη ανεύρεσης εργασίας του Γερμανικού Ομοσπονδιακού Γραφείου Απασχόλησης JOBBÖRSE παρέχει περαιτέρω επισκόπηση των επαγγελμάτων σε ζήτηση στη Γερμανία. Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε αυτήν την πύλη στο διαδίκτυο για να εγγραφείτε ως άτομο που αναζητά εργασία στην Γερμανία.

Η υποστήριξη που παρέχεται μέσω του Προγράμματος αφορά:

• Χρηματοδότηση μαθημάτων γλώσσας και άλλες μορφές εκπαίδευσης οι οποίες χρειάζονται για να εργαστείς σε κάποιο Γερμανό εργοδότη (μέχρι 2000 ευρώ με την παρουσίαση τιμολογίου).
  • Τα έξοδα ταξιδιού για μετάβαση στη Γερμανία για συνέντευξη Εργασίας (μέχρι 350 ευρώ).
  • Έξοδα μετεγκατάστασης στη Γερμανία μέχρι να λάβουν το πρώτο τους μισθό (μέχρι 1000 ευρώ).
  • Εργοδότες και εταιρείες που απασχολούν έως 250 εργαζόμενους μπορούν να ζητήσουν οικονομική ενίσχυση για το κόστος της εκπαίδευσης των πρόσφατα προσληφθέντων εργαζομένων, ασκούμενων ή μαθητευόμενων και βοηθώντας τους στην ομαλή προσαρμογή τους στην εταιρεία (μέχρι 1200 ανά εργαζόμενο).

Πώς μπορείτε να πάρετε μέρος?

• Προτεραιότητα για συμμετοχή δίνετε στους γνώστες της Γερμανικής γλώσσας.
  • Αποστολή βιογραφικού για εξατομικευμένες συμβουλές από την Γερμανική Υπηρεσία Απασχόλησης στο zav@arbeitsagentur.de και ZAV.EURES-NCO@arbeitsagentur.de
  • Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε την γερμανική πύλη JOBBORSE (http://jobboerse.arbeitsagentur.de) για να εγγραφείτε ως άτομο που αναζητά εργασία στην Γερμανία.