Σχέδιο Χορηγιών Ενίσχυσης της Εμπορίας και της Μεταποίησης των Αλιευτικών Προϊόντων (Λιανικό Εμπόριο)

Η Αναπτυξιακή Εταιρεία Επαρχίας Λεμεσού ΛΤΔ πληροφορεί τους ενδιαφερόμενους ότι δέχεται αιτήσεις ένταξης έργων για χρηματοδότηση στο πλαίσιο του πιο πάνω Σχεδίου Χορηγιών.

Στόχος του Σχεδίου είναι η προώθηση της οικονομικής ανάπτυξης, της κοινωνικής ένταξης και της δημιουργίας θέσεων εργασίας και παροχή στήριξης της απασχολησιμότητας και της κινητικότητας του εργατικού δυναμικού στις παράκτιες και τις εσωτερικές κοινότητες που εξαρτώνται από την αλιεία και την υδατοκαλλιέργεια, συμπεριλαμβανομένης της διαφοροποίησης των δραστηριοτήτων στο πλαίσιο της αλιείας και σε άλλους τομείς της θαλάσσιας οικονομίας.

Μέσω του Σχεδίου δύναται να χρηματοδοτηθούν έργα τα οποία εντάσσονται στις ακόλουθες κατηγορίες:

Κατηγορία 1. Εκσυγχρονισμός και ίδρυση μονάδων Λιανικού Εμπορίου και Μεταποίησης Αλιευτικών Προϊόντων (πχ. Ψαραγορές).
Κατηγορία 2.Επενδύσεις που αφορούν το Λιανικό Εμπόριο Αλιευμάτων από πλανόδιους πωλητές.

Δικαιούχοι: φυσικά ή νομικά πρόσωπα που ασχολούνται ή προτίθενται να ασχοληθούν με τη μεταποίηση και εμπορία προϊόντων αλιείας και υδατοκαλλιέργειας.

Συνολικός προϋπολογισμός:  €300,000

Από το ποσό αυτό το 75% (€225.000) καλύπτεται από το ΕΤΘΑ και το υπόλοιπο25% (€75.000) από την Κυπριακή Δημοκρατία.

Ποσοστό Επιχορήγησης: 50% (δημόσια δαπάνη) και το υπόλοιπο 50% αποτελεί την ιδιωτική συμμετοχή.

Ο ελάχιστος συνολικός επιλέξιμος προϋπολογισμός κάθε έργου για την παρούσα πρόσκληση δεν μπορεί να είναι μικρότερος των €5.000 και ο μέγιστος δεν μπορεί να ξεπερνά τις €150.000.

Προθεσμία: 18 Οκτωβρίου 2019