Σχέδιο Παροχής Κινήτρων για πρόσληψη δικαιούχων ΕΕΕ

employ-1714364__340To Υπουργείο Εργασίας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων ανακοινώνει το «Σχέδιο Παροχής Κινήτρων για πρόσληψη δικαιούχων ΕΕΕ σε συνδυασμό με Τρίμηνη Κατάρτιση».

Το Σχέδιο στοχεύει στην ένταξη των Ληπτών ΕΕΕ στην αγορά εργασίας μέσω της παροχής κινήτρων (οι οποίοι να έχουν παρακολουθήσει και ολοκληρώσει πρόγραμμα κατάρτισης (ΑνΑΔ) για τρεις (3) μήνες στον ίδιο εργοδότη).

Αναμένεται να ενταχθούν 850 άτομα από την Ομάδα Στόχου.

Το Σχέδιο καλύπτει μόνο άνεργους λήπτες ΕΕΕ και όχι ήδη απασχολούμενα ή υποαπασχολούμενα άτομα. Επιπλέον, το άτομο που καλύπτεται (υποψήφιο προς εργοδότηση/πρόσληψη) θα πρέπει να είναι εγγεγραμμένο ως άνεργο, σε Επαρχιακό ή/και Τοπικό Γραφείο Εργασίας (Δημόσια Υπηρεσία Απασχόλησης – ΔΥΑ) κατά την προκήρυξη του Σχεδίου.

Η χορηγία θα παραχωρείται για δώδεκα (12) μήνες.

Δεν μπορούν να ενταχθούν στο Σχέδιο:

α) Άτομα που είναι μέτοχοι της επιχείρησης/οργανισμού (εξαιρούνται οι Δημόσιες Εταιρείες).

β) Αυτοεργοδοτούμενοι για επιχορήγηση των ιδίων.

γ) Άτομα που συνδέονται με α’ ή β’ βαθμού συγγένεια εξ αίματος ή εξ αγχιστείας με τον εργοδότη. Δηλαδή, δεν μπορούν να συμμετάσχουν στο Σχέδιο με τη σχέση εργοδότη-εργαζομένου, άτομα που συνδέονται μεταξύ τους ως σύζυγοι, παιδιά, γονείς, αδέλφια (εξαιρούνται οι Δημόσιες Εταιρείες)

Για τις πιο πάνω εξαιρέσεις, ως εργοδότης θεωρείται ο μέτοχος /ιδιοκτήτης της επιχείρησης.

Η ΑνΑΔ προβαίνει σε προσκλήσεις προς επιχειρήσεις/οργανισμούς για υποβολή αιτήσεων για συμμετοχή στην τρίμηνη κατάρτιση στο πλαίσιο του Σχεδίου.

Καταρτίζεται κατάλογος των προσφερόμενων θέσεων επιχειρήσεων / οργανισμών και γίνεται συνταίριασμα τους με δικαιούχους ΕΕΕ από τις αρμόδιες υπηρεσίες του ΥΕΠΚΑ.

Η ΑνΑΔ έχει την ευθύνη για τον έλεγχο και την παρακολούθηση της ομαλής υλοποίησης των τοποθετήσεων για εφαρμογή της τρίμηνης πρακτικής κατάρτισης και απόκτησης εργασιακής πείρας των δικαιούχων ΕΕΕ σε επιχειρήσεις/οργανισμούς. Οι δικαιούχοι ΕΕΕ θα παραμείνουν ως απασχολούμενοι στις συγκεκριμένες θέσεις εργασίας για τους επόμενους 12 μήνες μετά την ολοκλήρωση της κατάρτισης.

Δικαιούχοι: Εργοδότες

Συνολικός Προϋπολογισμός: €5.000.000

Ποσοστό Επιχορήγησης: 85% καλύπτεται από το ΕΚΤ και το υπόλοιπο 15% από την Κυπριακή Δημοκρατία.

Η χορηγία θα είναι ύψους 60% του μισθολογικού κόστους του εργοδοτουμένου με ανώτατο όριο τις €6.000

Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων: 30η Δεκεμβρίου 2016

Εθνικό Σημείο Επαφής: