Πρόσκληση Υποβολής Προτάσεων: «Γαλάζια Εργαστήρια: Καινοτόμες λύσεις για τις θαλάσσιες προκλήσεις»

fast-track-to-innovation-informacin-general-easme-1-638

Ο εκτελεστικός οργανισμός για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις,  (Executive Agency for Small and Medium-sized Enterprises , EASME), έχει δημοσιεύσει πρόσκληση υποβολής προτάσεων για τα «Γαλάζια εργαστήρια: Καινοτόμες λύσεις για τις θαλάσσιες προκλήσεις», στο πλαίσιο του Προγράμματος Εργασιών 2016 (Work Programme 2016) για την υλοποίηση έργων του Ευρωπαϊκού Ταμείου Θάλασσας και Αλιείας.

Στόχος της συγκεκριμένης πρόσκλησης είναι η υποστήριξη ενός καινοτόμου τρόπου εργασίας, όπου οι νέοι επιστήμονες, υποστηριζόμενοι από ερευνητές, τη βιομηχανία και τους τοπικούς φορείς, σχεδιάζουν καινοτόμες λύσεις για μια βιώσιμη αειφόρο οικονομία, προστατεύοντας τους θαλάσσιους πόρους και τα οικοσυστήματα.

Το «γαλάζιο εργαστήριο» θα πρέπει να διαθέτει τα εξής χαρακτηριστικά:

• Προσανατολισμένο στα αποτελέσματα: Παραγωγή εμπορεύσιμου προϊόντος ή υπηρεσίας.
  • Καινοτόμο: Διαθέτει πιλοτική διάσταση.
  • Πολυτομεακό: Ανάπτυξη υπηρεσίας από ομάδα στην οποία συμμετέχουν ερευνητές, φοιτητές, εκπρόσωποι του επιχειρηματικού και του δημόσιου τομέα.
  • Εταιρικά καθοδηγούμενο: Η υπηρεσία ή το προϊόν σχεδιάζεται και υλοποιείται σε διαβούλευση με ερευνητικούς φορείς, επιχειρήσεις και τοπικές αρχές.

Στο πλαίσιο της παρούσας πρόσκλησης υποβολής προτάσεων, τα έργα για τα «Γαλάζια Εργαστήρια» θα πρέπει να σχεδιάζουν λύσεις, που είναι συναφείς, μεταξύ άλλων, µε τη θαλάσσια ρύπανση και την ενάλεια πολιτιστική κληρονομία.

Προτεραιότητα θα δοθεί σε έργα τα οποία αναπτύσσουν καινοτόμες λύσεις σχετικές με ένα από τα ακόλουθα θέματα:

• Γαλάζια (βιο)απορρύπανση
  • Θαλάσσια ρύπανση από απορρίμματα
  • Ενάλια πολιτιστική κληρονομιά
  • Εισβάλλοντα ξενικά είδη και πολλαπλασιασμός μεδουσών

Οι αιτούντες μπορούν να προτείνουν ένα «γαλάζιο εργαστήρι» εστιασμένο σε κάποιο άλλο θέμα, με την προϋπόθεση ότι πληρούνται οι γενικοί και ειδικοί στόχοι της πρόσκλησης και η επιλογή είναι κατάλληλα τεκμηριωμένη.

Δικαιούχοι:

• Δημόσιοι και ιδιωτικοί φορείς οι οποίοι δραστηριοποιούνται στους τομείς της έρευνας, της θάλασσας ή της ναυτιλίας και
  • Να είναι εγκατεστημένοι σε κράτος μέλος της Ε.Ε.

Σε κάθε «Γαλάζιο Εργαστήριο» θα πρέπει να περιλαμβάνεται μια ομάδα η οποία θα αποτελείται από:

• μεταπτυχιακούς φοιτητές ή και προσφάτως απόφοιτους μεταπτυχιακούς (μέχρι και 4 χρόνια)
  • έναν ή περισσότερους ερευνητές και
  • έναν έμπειρο δάσκαλο από τις επιχειρήσεις ή και το δημόσιο τομέα

Υποβολή αίτησης

Οι αιτήσεις συντάσσονται και υποβάλλονται σε έντυπη μορφή σε μία από τις επίσημες γλώσσες της Ε.Ε. (προτείνεται η αγγλική)

Συνολικός προϋπολογισμός: 1.700.000 Ευρώ

Θα χρηματοδοτηθούν 5 με 6 προτάσεις (οι οποίες προτείνεται να αιτηθούν, κατά κύριο λόγο, ποσά από 200.000 έως 500.000 ευρώ)

Προθεσμία: 31 Μαΐου 2016

Έντυπα αίτησης: εδώ