Πρόσκληση Υποβολής Προτάσεων: «Βελτίωση της ποιότητας των θέσεων εργασίας, μαθητείας και πρακτικής άσκησης στον τομέα του τουρισμού σε ολόκληρη την Ευρώπη»

header-explore-hyatt

Η Ευρώπη είναι ο πρώτος τουριστικός προορισμός στον κόσμο. Για να διατηρηθεί η ηγετική θέση της Ευρώπης, η Επιτροπή ενθαρρύνει τη θέσπιση ενός νέου πλαισίου συντονισμένης δράσης στην Ε.Ε για την αύξηση της ανταγωνιστικότητας και των ικανοτήτων για την αειφόρο ανάπτυξη του ευρωπαϊκού τουρισμού.

Σύμφωνα με τις νέες προτεραιότητες της Ε.Ε οι οποίες καθορίστηκαν στο πλαίσιο της στρατηγικής «Ευρώπη 2020» και, για να παραμείνει η Ευρώπη ο πρώτος τουριστικός προορισμός στον κόσμο, η Επιτροπή προτείνει ένα νέο πλαίσιο συντονισμένων τουριστικών δράσεων σε επίπεδο ΕΕ για την αύξηση της ανταγωνιστικότητας και της ικανότητας αειφόρου ανάπτυξης του ευρωπαϊκού τουρισμού.

Ο γενικός στόχος της παρούσας πρόσκλησης είναι να διευκολύνει την υιοθέτηση της υψηλής ποιότητας θέσεων εργασίας, μαθητείας και πρακτικής άσκησης στον τομέα του τουρισμού σε ολόκληρη την Ε.Ε, με ιδιαίτερη έμφαση στις Μικρομεσαίες Επιχειρήσεις.

Οι ειδικοί στόχοι της πρόσκλησης είναι μεταξύ άλλων είναι η ενθάρρυνση των ατόμων που αναζητούν εργασία, των τουριστικών επιχειρήσεων, ιδίως τις ΜΜΕ, να χρησιμοποιούν τα υφιστάμενα εργαλεία και τις ευκαιρίες χρηματοδότησης για να βρει και να προσφέρουν θέσεις μαθητείας και θέσεις εργασίας σε άλλες χώρες της Ε.Ε ( EURES, Your First Eures Job, Drop’ Pin, European Alliances for Apprenticeships, Erasmus+ )

Δικαιούχοι:  Δημόσιες και Ιδιωτικές υπηρεσίες απασχόλησης σε Ευρωπαϊκό ή εθνικό επίπεδο,  Εθνικοί φορείς/Οργανισμοί της τουριστικής βιομηχανίας, Μη-κερδοσκοπικοί οργανισμοί,  Συνδικαλιστικές οργανώσεις, Εταιρίες ιδιωτικού δικαίου και Οργανώσεις Νεολαίας. ( Οι υποψήφιοι θα πρέπει να είναι εγκαταστημένοι σε μια από τις 28 χώρες της Ε.Ε )

Συνολικός Προϋπολογισμός: 500.000 ευρώ

Μέγιστη διάρκεια σχεδίων: 18 μήνες