Πρόγραμμα των ΗΕ για Νέους Εθελοντές

Το Πρόγραμμα των Ηνωμένων Εθνών (ΗΕ) για Νέους Εθελοντές δημιουργήθηκε για να δώσει τη δυνατότητα σε άτομα κάτω των 30 ετών για μεγαλύτερη συμμετοχή στα κοινά.

Οι νέοι εθελοντές θα τοποθετηθούν σε Οργανισμούς και Αρχές των ΗΕ που διατηρούν στις πρώτες γραμμές πολιτικές, αναπτυξιακές και ανθρωπιστικές επιχειρήσεις καθώς επίσης θα βοηθήσουν τις ειρηνευτικές πρωτοβουλίες παγκοσμίως.

Οι νέοι εθελοντές θα ασχολούνται με:

• Την προώθηση της ειρήνης και της αειφόρου ανάπτυξης είτε στη δική σας χώρα είτε σε άλλη χώρα σε όλο τον κόσμο.
  • Την προσφορά βοήθειας σε ανθρώπους ώστε να είναι σε θέση να αντιμετωπίσουν καλύτερα τις σημερινές και τις μελλοντικές προκλήσεις.

Τα άτομα που θα συμμετάσχουν θα μπορούν να εργαστούν στον τομέα των ανθρώπινων δικαιωμάτων, στην προσαρμογή στην αλλαγή του κλίματος, στην πρωτοβάθμια υγειονομική περίθαλψη, στη διαχείριση καταστροφών, στην οικοδόμηση της ειρήνης. Επιπλέον, θα μπορούν να εργαστούν απευθείας σε μια υπηρεσία των Ηνωμένων Εθνών ή να τοποθετηθούν σε έναν από τους οργανισμούς-εταίρους των ΗΕ, ένα πανεπιστήμιο ή μια κυβέρνηση.

Μπορούν να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα:

• Νέοι ηλικίας 18 – 29 ετών,
  • Το εκπαιδευτικό υπόβαθρο και η απαιτούμενη πείρα ποικίλλουν ανάλογα με την ανάθεση, αλλά γενικά δεν αναμένεται εργασιακή εμπειρία πάνω από δύο χρόνια.

Επίδομα:

• βασικό επίδομα διαβίωσης, κάλυψη αεροπορικού εισιτήριου και κάλυψη κάποιων άλλων βασικών εξόδων.
  • Κατάρτιση πριν και μετά την αποστολή.

Διάρκεια Προγράμματος: 6 με 24 μήνες

Προθεσμία: 29 Δεκεμβρίου 2019