Πρακτική Άσκηση στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Φαρμάκων

Ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Φαρμάκων προσφέρει αμειβόμενες περιόδους πρακτικής άσκησης σε αποφοίτους πανεπιστημίου και σε φοιτητές εντός και εκτός Ευρώπης. Προσφέρεται η ευκαιρία στους εκπαιδευόμενους να αναπτύξουν μια σε βάθος κατανόηση του ρόλου του στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Ποιοι μπορούν να υποβάλουν αίτηση:

Το  πρόγραμμα απευθύνεται σε πτυχιούχους πανεπιστημίου και σε νέους  στην αρχή της επαγγελματικής τους σταδιοδρομίας. Οι επιτυχόντες υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν ακαδημαϊκό  υπόβαθρο σχετικό με τις δραστηριότητες του Οργανισμού, όπως :

• Φαρμακευτική,
  • Ιατρική,
  • Επιστήμες ζωής,
  • Υγειονομική περίθαλψη,
  • Χημεία,
  • Τεχνολογία των πληροφοριών

Οι ενδιαφερόμενοι υποψήφιοι θα πρέπει:

• να είναι υπήκοοι ενός κράτους μέλους της ΕΕ, την Ισλανδία, το Λιχτενστάιν ή τη Νορβηγία, ή υποψήφιας χώρας που επωφελείται από προενταξιακή στρατηγική,
  • να κατέχουν πτυχίο πανεπιστημίου ή ισοδύναμο όταν θα κάνουν αίτηση,
  • να  έχουν καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας και μιας ή και περισσότερων άλλων γλωσσών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Μηνιαίο Επίδομα: 1858 ευρώ και κάλυψη των αεροπορικών εξόδων

Διάρκεια: Διαφέρει