Πρακτική Άσκηση στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο

ep2Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο προσφέρει 600 θέσεις πρακτικής άσκησης για πτυχιούχους πανεπιστημίου στο πλαίσιο του προγράμματος υποτροφιών Robert Schuman.

Ο σκοπός του προγράμματος είναι η επέκταση των γνώσεων των πτυχιούχων και η εξοικείωση τους με τις δραστηριότητες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

Οι περίοδοι άσκησης καλύπτουν τους ακόλουθους τομείς:

• γενική κατεύθυνση: απευθύνεται σε υποψηφίους όλων των κλάδων σπουδών,
  • κατεύθυνση δημοσιογραφίας: απευθύνεται σε απόφοιτους κλάδων δημοσιογραφίας, ΜΜΕ και συναφή πτυχία,
  • κατεύθυνση “Βραβείο Ζαχάρωφ”: απευθύνεται σε απόφοιτους με έντονο ενδιαφέρον για τα ζητήματα των δικαιωμάτων του ανθρώπου.

Διάρκεια: Πέντε μήνες

Μηνιαίο επίδομα: € 1250