Πρακτική Άσκηση στην Ευρωπαϊκή Αρχή Τραπεζών

european-banking-authorityH Ευρωπαϊκή Αρχή Τραπεζών (ΕΑΤ) προκηρύσσει θέσεις πρακτικής άσκησης για νέους απόφοιτους οι οποίοι είναι κάτοχοι  Πανεπιστημιακού τίτλου και είναι έτοιμοι να αρχίσουν την επαγγελματική τους καριέρα.

H Ευρωπαϊκή Αρχή Τραπεζών (ΕΑΤ) είναι ανεξάρτητη αρχή της ΕΕ, επιφορτισμένη με το έργο της εξασφάλισης αποτελεσματικού και συνεκτικού επιπέδου προληπτικής ρύθμισης και εποπτείας στο σύνολο του ευρωπαϊκού τραπεζικού τομέα. Συνολικοί στόχοι της είναι η διατήρηση της χρηματοοικονομικής σταθερότητας στην ΕΕ και η διασφάλιση της ακεραιότητας, της αποδοτικότητας και της εύρυθμης λειτουργίας του τραπεζικού τομέα.

Δεκτοί για την πραγματοποίηση πρακτικής άσκησης γίνονται οι υποψήφιοι οι οποίοι:

• είναι υπήκοοι κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, Ισλανδία, Λιχνενστάιν, Νορβηγία,
  • είναι κάτοχοι αναγνωρισμένου πανεπιστημιακού πτυχίου,
  • δεν έχουν πραγματοποιήσει ήδη πρακτική άσκηση (αμειβόμενη ή μη) σε ευρωπαϊκό θεσμικό ή άλλο όργανο·
  • δηλώνουν ότι κατέχουν πολύ καλά τη γνώση των Αγγλικών

Για την υποβολή αίτησης απαιτούνται τα πιο κάτω έντυπα:

• Βιογραφικό (Europass Format)
  • Συνοδευτική Επιστολή
  • 2 αντίτυπα του πτυχίου