Ποιο το κόστος σπουδών στις 28 χώρες της ΕΕ

shelf-159852_960_720Αν αποφασίσεις να σπουδάσεις στην Ιταλία θα πληρώνεις περίπου €1.220 το χρόνο στο πανεπιστήμιο. Στη Γαλλία, με εξαίρεση τις «Grades Ecoles», τα ετήσια δίδακτρα δεν υπερβαίνουν τα €184, ενώ στην Ολλανδία οι σπουδές κοστίζουν κάπου €2.000. Τα ακριβότερα πτυχία της Ευρωπαϊκής Ένωσης τα συναντάμε στο Ηνωμένο Βασίλειο, ενώ μηδενικά δίδακτρα έχουν οκτώ χώρες. Στον κατάλογο αυτό, εκτός από την Κύπρο, βρίσκονται η Ελλάδα, η Δανία, η Μάλτα, η Φινλανδία, η Γερμανία, η Σουηδία και η Σλοβενία.

Από την άλλη, κάποια κράτη-μέλη συνδέουν τα δίδακτρα με την επίδοση των φοιτητών και άλλα εφαρμόζουν μικτό σύστημα.

Νέα έκθεση για το ύψος των διδάκτρων στα πανεπιστήμια της Ευρώπης κατά το τρέχον ακαδημαϊκό έτος 2016-17 έδωσε στη δημοσιότητα το Δίκτυο Ευρυδίκη.

Πηγή:  philenews.com