Νέο πρόγραμμα για την πολιτιστική κληρονομιά, την εκπαίδευση και τη νεολαία

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έτους Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2018, η Ευρωπαϊκή Ένωση και η UNESCO έχουν αναπτύξει ένα νέο πρόγραμμα για να ενισχυθούν οι δεσμοί μεταξύ των νέων, της πολιτιστικής κληρονομιάς και της εκπαίδευσης.

Το πρόγραμμα, το οποίο αναμένεται να ξεκινήσει εντός του Ιανουαρίου του 2019, θα διαρκέσει 15 μήνες και θα έχει δύο κύριες συνιστώσες. Η πρώτη είναι η ένταξη της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς στις σχολικές αίθουσες διδασκαλίας. Για παράδειγμα, οι εταίροι του προγράμματος θα αναπτύξουν υλικό καθοδήγησης για την υποστήριξη των εκπαιδευτικών όσον αφορά την ένταξη της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς στα σχολικά προγράμματα και τις εξωσχολικές δραστηριότητες. Η UNESCO θα διοργανώσει επίσης εργαστήρια κατάρτισης για μια ομάδα επιλεγμένων σχολείων με σκοπό την ένταξη της άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς σε βασικά μαθήματα των εκπαιδευτικών προγραμμάτων. Οι δραστηριότητες θα μπορούν να περιλαμβάνουν, για παράδειγμα, τη χρήση μιας παραδοσιακής καμπάνας για να εξηγηθεί η διάδοση των ηχητικών κυμάτων στη φυσική.

Η δεύτερη συνιστώσα επιδιώκει την ενδυνάμωση μιας νέας γενιάς επαγγελματιών στον τομέα της πολιτιστικής κληρονομιάς μέσω του φόρουμ εμπειρογνωμόνων για τους νέους σε θέματα πολιτιστικής κληρονομιάς στο Zadar της Κροατίας. Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει πρακτικές δραστηριότητες που θα επιτρέψουν στους συμμετέχοντες να αναπτύξουν δεξιότητες που σχετίζονται με τη διατήρηση και την προώθηση της πολιτιστικής κληρονομιάς, καθώς και εργαστήρια, ομαδικές συζητήσεις και επιτόπιες επισκέψεις.

Ο Επίτροπος Εκπαίδευσης, Πολιτισμού, Νεολαίας και Αθλητισμού, κ. Tibor Navracsics, δήλωσε: «Είμαι ενθουσιασμένος που ενώνουμε τις δυνάμεις μας με την UNESCO για το πρόγραμμα αυτό. Η παροχή της δυνατότητας σε όλους τους νέους να συμμετέχουν σε δραστηριότητες που αφορούν την πλούσια και ποικιλόμορφη πολιτιστική κληρονομιά της Ευρώπης είναι το κλειδί στην οικοδόμηση μιας συνεκτικής και ανθεκτικής κοινωνίας για το μέλλον». Το κοινό αυτό πρόγραμμα συμβάλλει σε δύο από τις δέκα ευρωπαϊκές πρωτοβουλίες που έχει αναπτύξει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή για το Ευρωπαϊκό Έτος Πολιτιστικής Κληρονομιάς και οι οποίες επιδιώκουν να εξασφαλίσουν τον μακροπρόθεσμο αντίκτυπό του: Πολιτιστική Κληρονομιά στο Σχολείο και Νεολαία για την Πολιτιστική Κληρονομιά. Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα μπορείτε να βρείτε εδώ.