Νέα Πρόσκληση Υποβολής Προτάσεων στα Πλαίσια του COST

Το Ίδρυμα Προώθησης Έρευνας (ΙΠΕ) ενημερώνει τους ενδιαφερόμενους για τη δυνατότητα υποβολής προτάσεων για δημιουργία νέων Δράσεων στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος COST.

Συγκεκριμένα, το Πρόγραμμα COST ανακοίνωσε Πρόσκληση Υποβολής Προτάσεων για νέες Δράσεις, οι οποίες θα συμβάλουν στην επιστημονική, τεχνολογική, οικονομική, πολιτιστική ή κοινωνική ανάπτυξη της Ευρώπης. Ενθαρρύνεται η υποβολή διαθεματικών Προτάσεων.

To COST παρέχει ευκαιρίες δικτύωσης σε ερευνητές και innovators, προκειμένου να ενδυναμώσει την Ευρώπη στην αντιμετώπιση επιστημονικών, τεχνολογικών και κοινωνικών προκλήσεων. Για την επίτευξη του σκοπού του, το COST, χρηματοδοτεί τα έξοδα συντονισμού και διαχείρισης Ερευνητικών Δικτύων, γνωστών ως Δράσεων, οι οποίες αποτελούν δίκτυα συνεργασίας ερευνητών από διάφορες χώρες, που υλοποιούν ερευνητική εργασία σε συγκεκριμένο θέμα. Το Πρόγραμμα COST, δεν χρηματοδοτεί την ερευνητική εργασία, αλλά τη δικτύωση των ερευνητών, μέσω της συμμετοχής σε συναντήσεις, σε μικρής διάρκειας ερευνητικές αποστολές (short-term scientific missions), σε εκπαιδευτικά σχολεία (training schools), σε δραστηριότητες διάχυσης κλπ. Σήμερα, υποστηρίζονται περισσότερες από 240 Δράσεις σε όλες τις θεματικές ενότητες.

Ελάχιστες Συνθήκες Συμμετοχής

Σε κάθε πρόταση για δημιουργία νέας Δράσης πρέπει να συμμετέχουν ερευνητές από τουλάχιστον 7 χώρες-μέλη του COST, εκ των οποίων ένα ποσοστό (που προσδιορίζεται ανάλογα με το μέγεθος του προτεινόμενου Δικτύου) να προέρχεται από τις λεγόμενες Inclusiveness Targeted Countries (ITC). Ενθαρρύνεται η υποβολή πολυθεματικών και διαθεματικών Προτάσεων.

Διαδικασία Υποβολής, Αξιολόγησης, Επιλογής και Έγκρισης

Η διαδικασία υποβολής, αξιολόγησης, επιλογής και έγκρισης των νέων Δράσεων περιγράφεται σε σχετικό Οδηγό (SESA Guidelines) που είναι διαθέσιμος, όπως και το σχετικό Έντυπο Υποβολής και άλλα χρήσιμα Έντυπα εδώ. Η υποβολή των προτάσεων γίνεται ηλεκτρονικά μέσω της πλατφόρμας e-COST.

Χρηματοδότηση: εξόδων συμμετοχής αναμένεται να ανέλθει γύρω στα 134.000 ευρώ τον χρόνο για περίοδο τεσσάρων χρόνων.

Προθεσμία Υποβολής Προτάσεων:  29 Οκτωβρίου 2020

Εθνικό Σημείο Επαφής: