Με επιτυχία και φέτος η έκθεση Get A Job

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η 3η ετήσια έκθεση Get A Job με τη συμμετοχή πέραν των 65 Κυπριακών και ευρωπαϊκών εταιρειών και οργανισμών που έχουν κενές θέσεις εργασίας και αναζητούν προσωπικό. Από τον χώρο της έκθεσης πέρασαν 900 νέοι που ψάχνουν δουλειά και είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν, από κοντά και συγκεκριμένα, για τις προοπτικές απασχόλησής τους.

Την έκθεση “Get A Job” οργάνωσε η Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Κύπρο, με συνδιοργανωτή το δίκτυο EURES, την διαδικτυακή πύλη της ΕΕ που λειτουργεί ως γέφυρα ανάμεσα στους φορείς που προσφέρουν και στα άτομα που αναζητούν εργασία. Η έκθεση πραγματοποιήθηκε τη Πέμπτη 28 Νοεμβρίου 2019, στο Χαρουπόμυλο Λανίτη στη Λεμεσό.

«Ευελπιστούμε ότι τα άτομα που επισκέφτηκαν την έκθεση πήραν πολλές χρήσιμες συμβουλές και γνώσεις, αλλά και βρήκαν δουλειά» ανέφερε ο επικεφαλής της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Κύπρο, κ. Ιερόθεος Παπαδόπουλος.

Συμμετείχαν συνολικά 68 εκθέτες,  εκ των οποίων 47 εταιρείες, εκπρόσωποι του δικτύου EURES από 9 χώρες και 12 οργανισμοί που ασχολούνται με θέματα απασχόλησης, εκπαίδευσης και κατάρτισης των νέων αλλά και ατόμων εκτός εργασίας.

Υπήρξε μεγάλο ενδιαφέρον, τόσο από τους νέους, όσο και από τις εταιρείες που συμμετείχαν. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι στην έκθεση διάφορες εταιρείες συνέλεξαν επιτόπου 207 βιογραφικά σημειώματα από υποψήφιους για πλήρωση κενών θέσεων, ενώ, σε πέραν των 15 περιπτώσεων, εταιρείες προχώρησαν σε άμεση προσφορά εργασίας.

Το ενδιαφέρον των νέων συμμετεχόντων τράβηξε και το πρόγραμμα ERASMUS+, αλλά και το δίκτυο EURES που συμμετείχε στην έκθεση με εκπροσώπους από Σουηδία, Ρουμανία, Τσεχία, Ιταλία, Ελλάδα, Ισπανία Γερμανία και Φινλανδία, ενώ συμμετείχαν και εκπρόσωποι του EURES Κύπρου. Συνολικά 390 νέοι ενημερώθηκαν από τους συμβούλους του Δικτύου από τις χώρες που συμμετείχαν από το εξωτερικό και 120 από το EURES Κύπρου.  Σύμφωνα με εκπρόσωπο του EURES “το πιο εντυπωσιακό αποτέλεσμα της έκθεσης ήταν ότι εκπρόσωποι του EURES έλαβαν 75 συμπληρωμένες αιτήσεις για κενές θέσεις εργασίας στις πιο πάνω χώρες, με στόχο την άμεση εργοδότηση.”

Στο πλαίσιο της έκθεσης πραγματοποιήθηκαν παράλληλα εργαστήρια, στην Ελληνική και Αγγλική γλώσσα, στα οποία συμμετείχαν συνολικά 123 νέοι που αναζητούν εργασία. Στα εργαστήρια ειδικοί έδωσαν συμβουλές στους συμμετέχοντες για το πως να δημιουργήσουν δυνατά βιογραφικά, να προετοιμαστούν σωστά για την επερχόμενη συνέντευξη εργασίας και για να μάθουν τη διαδικασία και τα οφέλη εγγραφής τους στη Δημόσια Υπηρεσία Απασχόλησης. Παράλληλα, εκπρόσωποι του δικτύου EURES παρουσίασαν αναλυτικά στους συμμετέχοντες τις ευκαιρίες εργασίας στις χώρες τους και τις συνθήκες εργασίας στην Ευρώπη.

Οι εταιρείες που ήταν παρούσες στην φετινή έκθεση “Get A Job” αναλυτικά είναι:

Advance Career, Amdocs, Baker Tilly, BDO, Career Finders, Carrierista, Costa Coffee, Codavi International, CTC, D.G. Techlink, Dexterity Solutions, Eminentia Trading LTD, Enoros Consulting Ltd, G.A.P. Vassilopoulos, G4S Secure Solutions (Cyprus), Grant Thornton, Handy Spa, Harris Kyriakides LLC, Hellenic Bank, HR Innovative, IKEA, Intersport, iSPIRAL, KC Firiakis Services, Lanitis Entertainment Ltd, Lidl, Logicom, Louis Hotels, Marks & Spencer, NCR Corporation, Parimatch, PHC Franchised Restaurants Public,

Plan Bee, Plath, Prime XM, Protoio, Pwc Cyprus, Relia Trading Ltd, Remedica, St. Raphael Resort & Marina, TGI Fridays / Hard Rock Café, Uniteam Global business Services, Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus, Rotos Group, KPMG, K. Treppides & CO Ltd, Powerhouse.

Αρμόδιος επικοινωνίας

Μπάμπης Μεταξάς, 22 817 576