Μαθητές από την Λεμεσό θα εκπροσωπήσουν τη Νεολαία της Κύπρου εκφράζοντας την άποψη τους για το μέλλον της Ευρώπης

Στις 13 Φεβρουαρίου ο κ. Αντρέας Παυλίκκας, μέλος της Ευρωπαϊκής Οικονομικής και Κοινωνικής Επιτροπής, θα επισκεφτεί  του μαθητές του Grammar School με σκοπό την προετοιμασία της συμμετοχής τους στην εκδήλωση «Η δική σου Ευρώπη, η δική σου φωνή» (YEYS). Η YEYS είναι μια συνέλευση της ευρωπαϊκής νεολαίας στην οποία θα συμμετάσχουν 33 σχολεία από την ΕΕ και τις υποψήφιες προς ένταξη χώρες προκειμένου να συζητήσουν σχετικά με το μέλλον της Ευρώπης. Θα πραγματοποιηθεί στην έδρα της ΕΟΚΕ στις Βρυξέλλες, στις 30 και 31 Μαρτίου 2017.

Ο κ. Aντρέας Παυλίκκας θα συνεργαστεί με τους μαθητές και έναν καθηγητή πριν από τη συνεδρίαση του Μαρτίου με σκοπό την προετοιμασία απαντήσεων σε ορισμένα καίριας σημασίας ερωτήματα που σχετίζονται με τη σημερινή κατάσταση της Ευρώπης όπως τα παρακάτω:

• τα οφέλη, τα επιτεύγματα και οι αποτυχίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης·
  • οι προκλήσεις που αντιμετωπίζει και οι ευκαιρίες που έχει η Ευρωπαϊκή Ένωση·
  • η άποψη και προτάσεις των νέων για τη βελτίωση του μέλλοντος της Ευρώπης.

Στις 13 Φεβρουαρίου ο κ. Αντρέας Παυλίκκας θα ενημερώσει τους μαθητές σχετικά με τον τρόπο διεξαγωγής της συζήτησης στις Βρυξέλλες, τις δραστηριότητες της ΕΟΚΕ και τον τρόπο με τον οποίο αυτή εκπροσωπεί την κοινωνία πολιτών σε όλη την Ευρώπη.

Το Grammar School της Λεμεσού είναι ένα από τα τριάντα τρία σχολεία που κληρώθηκαν μεταξύ 680 αιτήσεων υποψηφιότητας από τα 28 κράτη μέλη της ΕΕ και τις 5 υποψήφιες προς ένταξη χώρες (Αλβανία, Τουρκία, Μαυροβούνιο, Σερβία και πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας). Οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να παρουσιάσουν στα μέλη της ΕΟΚΕ τις συστάσεις τους για το μέλλον της Ευρώπης. Στο τέλος αυτής της διήμερης εκδήλωσης, όλοι οι μαθητές θα θέσουν σε ψηφοφορία τις τρεις προτάσεις που θεωρούν αποτελεσματικότερες για την αλλαγή του μέλλοντος της Ευρώπης.

Ο κ. Αντρέας Παυλίκκας είναι ενεργό μέλος της ΕΟΚΕ με την ομάδα των Εργαζομένων από το 2006.

Για περισσότερες πληροφορίες:

Αικατερίνη Σερίφη Γραφείο Τύπου