Υποτροφίες σε Κύπριους Πολίτες σε προγράμματα προπτυχιακών σπουδών και έρευνας στην Ιαπωνία

thumbnail_Scholarship_Awards

Η Κυβέρνηση της Ιαπωνίας, προκηρύσσει τη χορήγηση υποτροφιών  Μonbukagakusho (ΜΕΧΤ), κατά το 2017  σε Κύπριους ερευνητές οι οποίοι επιθυμούν να συνεχίσουν μεταπτυχιακές σπουδές στην Ιαπωνία, για μια περίοδο ενάμισι ή δύο ετών από τον Απρίλιο ή τον Οκτώβριο. Επίσης, χορηγείται υποτροφία και σε Κύπριους υπηκόους οι οποίοι επιθυμούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε ιαπωνικά πανεπιστήμια ως προπτυχιακοί φοιτητές

Υποτροφία για Ερευνητές

Απαιτούμενα προσόντα και προϋποθέσεις για Κύπριους ερευνητές

• Εθνικότητα: Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν την ιθαγένεια μιας χώρας η οποία έχει διπλωματικές σχέσεις με την Ιαπωνία.
  • Ηλικία: Οι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν γεννηθεί στις 2 Απριλίου 1982 ή μετά.
  • Ακαδημαϊκό υπόβαθρο: Οι υποψήφιοι πρέπει να είναι απόφοιτοι ιαπωνικού πανεπιστήμιου ή να έχουν ακαδημαϊκή ικανότητα ίση ή ανώτερη.
  • Γλώσσα: Οι υποψήφιοι πρέπει να μιλάνε Ιαπωνικά ή να είναι πρόθυμοι να μάθουν.

Επίδομα

Χορηγία:  ¥ 143.000 (1158.21 ευρώ) το μήνα για κανονικούς φοιτητές

Χορηγία: ¥ 144.000 (1166.31 ευρώ) το μήνα, για μεταπτυχιακούς φοιτητές

Χορηγία: ¥ 145.000 (1174.41 ευρώ)  το μήνα για υποψήφιους διδάκτορες

Το χρηματικό ποσό κάθε χρόνο μπορεί να υπόκειται σε αλλαγές για λόγους προϋπολογισμού.

Υποτροφία Προπτυχιακούς φοιτητές

Απαιτούμενα προσόντα και προϋποθέσεις για προπτυχιακούς φοιτητές

• Ηλικία: Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν γεννηθεί μεταξύ 2 Απριλίου 1995 και την 1η Απριλίου 2000.
  • Ακαδημαϊκό υπόβαθρο: Οι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν συμπληρώσει τα 12 χρόνια σχολικής εκπαίδευσης τους ή να είναι απόφοιτοι ενός σχολείου / σχολής που να ισοδυναμεί με την ανώτερη δευτεροβάθμια εκπαίδευση στην Ιαπωνία.
  • Γλώσσα: Οι υποψήφιοι πρέπει να μιλάνε Ιαπωνικά ή να είναι πρόθυμοι να μάθουν.

Επίδομα:   ¥ 117.000 (947.63 ευρώ) το μήνα

*Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα προσόντα και τις προϋποθέσεις παρακαλώ όπως δείτε τα σχετικά ηλεκτρονικά έντυπα.

Προθεσμία: 31 Μαΐου 2016

Περισσότερες πληροφορίες: εδώ

Αιτήσεις-πληροφορίες
Μορφωτικό Τμήμα, Πρεσβείας της Ιαπωνίας στην Ελλάδα