Υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο Bocconi (Μιλάνο-Ιταλία)

location-01-bigΠροκήρυξη:

To Πανεπιστήμιο του Bocconi προσφέρει ένα αριθμό υποτροφιών σε φοιτητές που θα γίνουν δεκτοί στα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών του για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017.  Οι υποτροφίες θα δοθουν με βάση την οικονομική κατάσταση καθώς και τις ακαδημαϊκές επιδόσεις των φοιτητών.

Το Πανεπιστήμιο Bocconi προσφέρει διετή μεταπτυχιακά σε Οικονομικές-Διοικητικές Επιστημες, εννέα (9) από τα οποία διδάσκονται στην Αγγλική Γλώσσα.

Η υποτροφία αφορά στην απαλλαγή από τα δίδακτρα των μεταπτυχιακών προγραμμάτων και ανέρχεται σε 12000 ευρώ/έτος. Η ανανέωση της υποτροφίας για το 2ο έτος εξαρτάται από την ακαδημαϊκή επίδοση των φοιτητών.

Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να καταθέσουν την αίτηση για υποτροφία ταυτόχρονα με την αίτηση για αποδοχή στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών.

Οι υποτροφίες θα δοθούν σε διεθνείς φοιτητές που δεν διαμένουν στην Ιταλία και δεν έχουν την Ιταλική υπηκοότητα.

ερισσότερες λεπτομέρειες για τη διαδικασία υποβολής αιτησεων θα βρείτε στην ιστοσελίδα της υποτροφίας. Για να δείτε τα μεταπτυχιακά προγράμματα του Πανεπιστημίου Βοcconi πατήστε εδώ