Υποτροφίες για φοίτηση στο Πανεπιστήμιο του Cambridge

Το πρόγραμμα υποτροφιών Gates Cambridge ιδρύθηκε τον Οκτώβριο του 2000 μετά από δωρεά 210 εκατ. δολαρίων από το Ίδρυμα Bill and Melinda Gates στο Πανεπιστήμιο του Cambridge. Αυτή είναι η μεγαλύτερη και μοναδική δωρεά σε ένα πανεπιστήμιο του Ηνωμένου Βασιλείου. Οι υποτροφίες χορηγούνται σε εξαιρετικούς υποψηφίους από χώρες εκτός του Ηνωμένου Βασιλείου για να κάνουν μεταπτυχιακό δίπλωμα πλήρους φοίτησης σε στο Πανεπιστήμιο του Cambridge.

Ο στόχος του προγράμματος Gates Cambridge είναι να οικοδομηθεί ένα παγκόσμιο δίκτυο μελλοντικών ηγετών που να δεσμεύεται να βελτιώσει τη ζωή των υπόλοιπων ανθρώπων.

Οι δικαιούχοι πρέπει να:

• είναι πολίτες από χώρα εκτός του ΗΒ,
  • κάνουν αίτηση για απόκτηση μεταπτυχιακού ή διδακτορικού τίτλου,

Η υποτροφία θα καλύπτει:

• τα πανεπιστημιακά δίδακτρα,
  • Επίδομα διατροφής του φοιτητή (14.900 GBP για 12 μήνες),
  • Αεροπορικό εισιτήριο μετ’ επιστροφής,
  • Ασφαλιστική κάλυψη.

Η Επιτροπή επίσης μπορεί να εξετάσει τις αιτήσεις για διάφορους τύπους πρόσθετης χρηματοδότησης σε διακριτική βάση.

Προθεσμία: 11η Οκτωβρίου 2017

Πατήστε εδώ για περισσότερες πληροφορίες