Υποτροφία της Google Ευρώπης για φοιτητές με αναπηρία

Google Europe Students with Disabilities Scholarship 2021 | Opportunity Desk

Η υποτροφία απευθύνεται σε φοιτητές με αναπηρίες οι οποίοι σπουδάζουν σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης και το αντικείμενο σπουδών τους σχετίζεται με την επιστήμη των ηλεκτρονικών υπολογιστών.

Ο στόχος της υποτροφίας είναι η κατάργηση των φραγμών που παρεμποδίζουν τους φοιτητές με αναπηρία να ενταχθούν σε κάποιο πρόγραμμα σπουδών ηλεκτρονικών υπολογιστών, και η ενθάρρυνση των φοιτητών με αναπηρία να διαπρέψουν στις σπουδές τους και να καταστούν ενεργά πρότυπα και ηγέτες όσον αφορά τη δημιουργία τεχνολογίας.

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να:

• είναι στον τελευταίο χρόνο του πτυχίου τους ή
  • να έχουν εγγραφεί σε μεταπτυχιακό ή διδακτορικό (ή κάτι αντίστοιχο) πρόγραμμα σπουδών τη χρονιά 2024-2025 μόνιμοι κάτοικοι και διεθνείς φοιτητές με αναπηρία οι οποίοι είναι γραμμένοι και φοιτούν σε ένα πανεπιστήμιο στην Ευρώπη.

Διαδικασία υποβολής αίτησης: Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική αίτηση και να αναρτήσουν  τα πιο κάτω:

• Βιογραφικό
  • Αναλυτική Βαθμολογία