Πρόγραμμα «Η πρώτη σου εργασία μέσω EURES»

agores_ergasias2aΠρόγραμμα «Η πρώτη σου εργασία μέσω EURES»

Η πρώτη σου εργασία μέσω EURES είναι ένα νέο χρηματοδοτικό πρόγραμμα της ΕΕ για εργασιακή κινητικότητα των νέων της Ευρώπης με στόχο να βελτιώσουν τις ευκαιρίες απασχόλησης και να αποκτήσουν εργασιακή εμπειρία στην ευρωπαϊκή αγορά εργασίας.

Το Πρόγραμμα «Η πρώτη σου εργασία μέσω EURES» απευθύνετε:

– Σε νέους μεταξύ 18 και 35 ετών οι οποίοι ζουν σε οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ που μπορεί να διαθέτουν υψηλά ή χαμηλά προσόντα κατά το χρόνο της αίτησης

– Σε όλους τους εργοδότες που εδρεύουν νόμιμα σε χώρες της ΕΕ, και προσφέρουν συμβάσεις εργασίας, κατάρτισης ή πρακτικής εξάσκησης για τουλάχιστον 6 μήνες, υπό τον όρο ότι οι θέσεις αυτές πληρούν όλους τους νόμους και προϋποθέσεις του εθνικού εργατικού δικαίου.

Τι υποστήριξη παρέχεται μέσω του Προγράμματος;

– Tο Πρόγραμμα χρηματοδοτεί μαθήματα γλώσσας (μέχρι 1200 ευρώ)

– Καλύπτει επίσης έξοδα ταξιδίου για τους νέους που υποβάλλουν αίτηση για θέσεις εργασίας ή κατάρτιση (μαθητεία ή πρακτικής άσκηση), επιτρέποντάς τους να μεταβούν για συνεντεύξεις εργασίας στην χώρα που εδρεύει ο εργοδότης (μέχρι 350 ευρώ)

– Καλύπτει μερικά έξοδα εγκατάστασης σε άλλες χώρες της ΕΕ μέχρι να λάβουν το πρώτο τους μισθό (μέχρι 1200 ευρώ).

– Εργοδότες και εταιρείες μπορούν να ζητήσουν οικονομική ενίσχυση για το κόστος της εκπαίδευσης των πρόσφατα προσληφθέντων εργαζομένων, ασκούμενων ή μαθητευόμενων και βοηθώντας τους στην ομαλή προσαρμογή τους στην εταιρεία.

Περισσότερες πληροφορίες: http://europedirect.cut.ac.cy/

Η πρώτη σου εργασία μέσω του EURES – Οδηγός