Η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΕ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ Απολογισμός Δραστηριοτήτων 2013-2016

Το πρώτο έργο που απονεμήθηκε στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΠΚ) από το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Jean Monnet ολοκληρώνεται τον Αύγουστο του 2016. Έχει τίτλο «Η Ευρωπαϊκή Ενεργειακή και Περιβαλλοντική Πολιτική σε Σταυροδρόμι» και χρηματοδοτήθηκε από το Πρόγραμμα Δια Βίου Μάθησης (LLP) 2013. Επιστημονικός υπεύθυνος είναι ο Δρ. Θεόδωρος Ζαχαριάδης, Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Περιβάλλοντος και επικεφαλής της Ερευνητικής Ομάδας Ενεργειακής και Περιβαλλοντικής Οικονομίας και Πολιτικής (3EP).

Το πρόγραμμα Jean Monnet στοχεύει γενικά στην εκπαίδευση των φοιτητών και της κοινής γνώμης σε θέματα ευρωπαϊκής ενοποίησης και για τον σκοπό αυτό χρηματοδοτεί δραστηριότητες έρευνας, διδασκαλίας και επιμόρφωσης σε αντικείμενα ευρωπαϊκών σπουδών.

Στο πλαίσιο του έργου, διάρκειας 3 ετών:

 Ενσωματώθηκαν σε μαθήματα του ΤΠΚ διαλέξεις για την εξέλιξη της ευρωπαϊκής ενεργειακής και περιβαλλοντικής πολιτικής.

 Ετοιμάστηκε σχετικό ενημερωτικό υλικό, το οποίο διανεμήθηκε και στα άλλα δημόσια πανεπιστήμια της Κύπρου.

 Δόθηκαν εξειδικευμένες διαλέξεις για φοιτητές των κυπριακών πανεπιστημίων, αλλά και σειρά σεμιναρίων/συζητήσεων για το ευρύτερο κοινό, αναφορικά με τη διαδικασία λήψης αποφάσεων στην Ευρωπαϊκή Ένωση και τις τρέχουσες εξελίξεις της ευρωπαϊκής πολιτικής και νομοθεσίας σε θέματα ενέργειας, μεταφορών, υδατικών πόρων και αέριας ρύπανσης.

 Ειδικά για τους υδατικούς πόρους, δείτε τις τελευταίες σελίδες της παρούσας έκδοσης.