Φυτοκάλυψη κτιρίων, Πράσινες οροφές και κάθετοι κήποι

fitokalispi ktirion 3Πραγματοποιήθηκε στις 19 Νοεμβρίου στο αμφιθέατρο Πεύκιος Γεωργιάδης του ΤΕΠΑΚ εσπερίδα με θέμα “Φυτοκάλυψη κτιρίων, Πράσινες οροφές και κάθετοι κήποι”. Η εσπερίδα τέθηκε υπο την αιγίδα της Επιτρόπου Περιβάλλοντος Ιωάννας Παναγιώτου και διοργανώθηκε από το ΕΤΕΚ, με πρωτοβουλία της Περιφερειακής Επιτροπής Λεμεσού, τον Σύλλογο Αρχιτεκτόνων Κύπρου και το Κέντρο Πληροφόρησης Europe Direct με υποστηρικτές το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου και το Δήμο Λεμεσού και χορηγό την εταιρεία Greenway Industries Ltd.

Στους χαιρετισμούς τους η Επίτροπος Περιβάλλοντος, ο Πρόεδρος του ΕΤΕΚ και ο Πρόεδρος του ΣΑΚ υπογράμμισαν την ανάγκη για επέκταση του αστικού πρασίνου και τα πολλαπλά οφέλη που απορρέουν από τις πράσινες οροφές και τους κάθετους κήπους όπως η μείωση του φαινομένου της θερμονησίδας, η αύξηση της θερμομονωτικής ικανότητας των κτιρίων, η απορρόφηση των ατμοσφαιρικών ρύπων και η βελτίωση της ποιότητας ζωής των ανθρώπων.

Οι εισηγητές ήταν δύο καθηγητές στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών ο Δρ Παναγιώτης Νεκτάριος και ο Δρ Νικόλαος Ντούλας. Η διάλεξη του Δρος Νεκταρίου έφερε τίτλο “Έρευνα και τεχνολογία των φυτεμένων δωμάτων” ενώ η διάλεξη του Δρος Ντούλα έφερε τίτλο “Φυτοκάλυψη τοιχοποιΐας κτιρίων”. Αμφότερες οι διαλέξεις ήταν πολύ πλούσιες σε παραδείγματα πράσινων οροφών και κάθετων κήπων από όλο τον κόσμο και ανέδειξαν την ομορφιά και τα πλεονεκτήματα που μπορεί να προσφέρει το πράσινο στον αστικό χώρο με σύγχρονες λύσεις και ευφάνταστους τρόπους. Παρουσιάστηκαν διάφορες τεχνικές για αποφυγή της υγρασίας στο κτίριο, ποια είναι τα κατάλληλα φυτά για κάθε περίπτωση, απαιτήσεις όσον αφορά άρδευση και στράγγιση, συντήρηση και ασφάλεια, στήριξη φυτών μεγάλου μεγέθους, κεκλιμένα φυτοδώματα, υδροπονικά συστήματα, υλικά και τεχνικές κατασκευής κάθετων κήπων, προκατασκευασμενοι κάθετοι κήποι, κήποι σε εσωτερικούς χώρους κλπ.

Την εσπερίδα παρακολούθησαν άτομα διαφόρων ειδικοτήτων όπως αρχιτέκτονες, πολιτικοί μηχανικοί, γεωπόνοι, μηχανολόγοι μηχανικοί, περιβαλλοντιστές, φοιτητές και ευρύ κοινό.

Οι παρουσιάσεις είναι διαθέσιμες στο διαδίκτυο στη σελίδα