Ευρωπαϊκές Ημέρες ΜΜΕ για τη Νεολαία 2017 του European Youth Press

Το European Youth Press (Ευρωπαϊκός Τύπος Νεολαίας) προσκαλεί 90 νέους δημοσιογράφους, ηλικίας 18-30 ετών, οι οποίοι θα παρευρεθούν στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στις Βρυξέλλες, στις 16-18 Οκτωβρίου 2017, στα πλαίσια του εορτασμού των 10χρονων των Ευρωπαϊκών Ημερών ΜΜΕ για τη Νεολαία. Θέμα του διαγωνισμού για τη φετινή χρονιά είναι: «Η παιδεία ΜΜΕ και η άνοδος του λαϊκισμού».

Οι Ευρωπαϊκές Ημέρες ΜΜΕ για τη Νεολαία αποτελούν μία από τις μεγαλύτερες εκδηλώσεις για νέους δημοσιογράφους. Οι επιλεγόμενοι υποψήφιοι θα παρακολουθήσουν εργαστήρια ΜΜΕ, πολιτικές συζητήσεις, Θα αποκτήσουν μια πρώτη εικόνα σχετικά με τις δραστηριότητες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και των διεθνών ΜΜΕ. Επίσης, θα έχουν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με υψηλού επιπέδου Ευρωπαίους πολιτικούς , επαγγελματίες δημοσιογράφους και εμπειρογνώμονες και θα ασχοληθούν με τη διαπολιτισμική ανταλλαγή μέσω πρακτικής παραγωγής ΜΜΕ.

Οι συμμετέχοντες θα κληθούν να συντάξουν αναφορά σχετική με το θέμα του συνεδρίου μέσω του ΜΜΕ της επιλογής τους: γραπτός, φωτογραφία, ραδιόφωνο, βίντεο(παραγωγή βίντεο και τηλεοπτική παραγωγή), πολυμέσα (ηλεκτρονικά εργαλεία και δημοσιογραφικά δεδομένα) και γραφικό σχέδιο/γραφική διάταξη.

Δικαιούχοι:

• Νέοι δημοσιογράφοι ηλικίας 18-30 ετών, υπήκοοι κρατών μελών της ΕΕ
  • Πολύ καλή γνώση αγγλικής γλώσσας

Οφέλη:

• Τα ταξιδιωτικά έξοδα επιστρέφονται (εντός ορισμένων όρων) 1 με 2 εβδομάδες μετά το συνέδριο
  • Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο προσφέρει 360 Ευρώ σε επαγγελματίες δημοσιογράφους και 180 Ευρώ σε φοιτητές ή ασκούμενους δημοσιογραφίας για κάλυψη εξόδων διαμονής, διατροφής και τοπικής μετακίνησης

Διάρκεια: 16-18 Οκτωβρίου 2017

Γλώσσα εργασίας: Αγγλικά

Τοποθεσία: Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, Βρυξέλλες, Βέλγιο

Προθεσμία: 20 Αυγούστου 2017

Βραβεία Jubilee στα πλαίσια των Ευρωπαϊκών Ημερών ΜΜΕ για τη Νεολαία

Με την ευκαιρία του εορτασμού των 10χρονων των Ευρωπαϊκών Ημερών ΜΜΕ για τη Νεολαία, όλοι οι συμμετέχοντες θα έχουν την δυνατότητα να κερδίσουν το βραβείο Jubilee του European Youth Press και του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για την αριστεία τους στην παραγωγή ΜΜΕ και τη συγγραφή εκθέσεων.

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να υποβάλουν ΜΜΕ της επιλογής τους σχετικά με την άνοδο του λαϊκισμού ή ένα δοκίμιο σχετικά με την παιδεία των ΜΜΕ και την κριτική σκέψη.

Οι 5 νικητές του διαγωνισμού θα ανακοινωθούν στην τελετή λήξης των Ευρωπαϊκών Ημερών ΜΜΕ για τη Νεολαία.

Προθεσμία: 2 Οκτωβρίου 2017