Eurostat: Στα χαμηλότερα ποσοστά εργασίας από το σπίτι η Κύπρος

Σύμφωνα με στοιχεία της Eurostat, το 2019, το 5,4% των μισθωτών στην Ευρωπαϊκή Ένωση (ΕΕ) ηλικίας 15-64 ετών, συνήθως εργάζονταν από το σπίτι. Αυτό το μερίδιο παρέμεινε σταθερό στο 5% περίπου την τελευταία δεκαετία. Ωστόσο, κατά την ίδια περίοδο, το μερίδιο αυτών που μερικές φορές εργάζονταν από το σπίτι αυξήθηκε: από 6,0% το 2009 σε 9,0% το 2019.

Κατά την τελευταία δεκαετία, το ποσοστό των αυτοαπασχολούμενων που ανέφεραν ότι συνήθως εργάζονταν από το σπίτι ήταν σταθερά υψηλότερο από το μερίδιο των εργαζομένων που συνήθως εργάζονταν εξ αποστάσεως. Το μερίδιο των αυτοαπασχολούμενων που το κάνουν αυτό είχε επίσης αυξητική τάση, από 16,2% το 2009 σε 19,4% το 2019. Συγκριτικά, μόλις το 3,2% των εργαζομένων ανέφεραν ότι εργάζονταν συνήθως από το σπίτι το 2019, αν και αυτό έχει αυξήθηκε ελαφρώς από 2,7% το 2009.

Την ίδια στιγμή, υπάρχουν διαφορετικές τάσεις που αντικατοπτρίζονται ανάλογα με την ηλικία και το φύλο των εργαζομένων, όσον αφορά στην εργασία στο σπίτι. Το 2019, ένα ελαφρώς υψηλότερο ποσοστό γυναικών ανέφεραν ότι συνήθως εργάζονταν από το σπίτι σε σύγκριση με τους άνδρες (5,7% σε σύγκριση με 5,2%). Επιπλέον, τα άτομα στις μεγαλύτερες ηλικιακές ομάδες ήταν πιο πιθανό να εργαστούν από το σπίτι: 6,6% των ατόμων ηλικίας μεταξύ 50-64 ετών συνήθως εργάζονταν από το σπίτι, όπως και το 5,2% των ατόμων ηλικίας μεταξύ 25-49. Αντιθέτως, μόλις το 2,1% των νεότερων, ηλικίας μεταξύ 15 και 24 ετών, ανέφεραν ότι συνήθως εργάζονταν από το σπίτι.

Η Ολλανδία και η Φινλανδία ήταν στην κορυφή της λίστας των κρατών μελών της ΕΕ για την απομακρυσμένη εργασία, με το 14,1% των μισθωτών να εργάζονται συνήθως από το σπίτι το 2019. Ακολούθησαν το Λουξεμβούργο και η Αυστρία (όπου 11,6% και 9,9% αντίστοιχα συνήθως εργάζονταν από το σπίτι).

Αντίθετα, τα χαμηλότερα ποσοστά εργαζομένων από το σπίι αναφέρθηκαν στη Βουλγαρία (0,5%), τη Ρουμανία (0,8%), την Ουγγαρία (1,2%), την Κύπρο (1,3%), την Κροατία και την Ελλάδα (και οι δύο με 1,9%).

Πηγή: