Δάνεια Erasmus+ για μεταπτυχιακούς φοιτητές τώρα και από τη Γαλλία

erasmus-1

Τώρα Κύπριοι απόφοιτοι Πανεπιστημίων μπορούν να επωφεληθούν από τα φοιτητικά δάνεια που θα δίνονται στη Γαλλία μέσω του Προγράμματος Erasmus+, Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων και της Γαλλικής Τράπεζας BPCE για να ολοκληρώσουν Μεταπτυχιακές Σπουδές σε Γαλλικά Πανεπιστήμια.

Tο πρόγραμμα εγγύησης δανείων για μεταπτυχιακούς φοιτητές Erasmus+ εγκαινιάστηκε στις αρχές του τρέχοντος έτους από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και το ΕΤΕ μέσω πρόσκλησης για συμμετοχή των τραπεζών. Η καινοτόμος αυτή πρωτοβουλία στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ έχει συνολικό προϋπολογισμό ύψους άνω των 500 εκατ. ευρώ (3,5% του συνολικού προϋπολογισμού του Erasmus+) και αποσκοπεί στη στήριξη 200 000 φοιτητών που επιθυμούν να σπουδάσουν στο εξωτερικό και να αποκτήσουν μεταπτυχιακό δίπλωμα.

Ανώτατο ποσό για ένα χρόνο 12,000 ευρώ και για δυο χρόνια 18,000 ευρώ.
Οι φοιτητές μπορούν να επωφεληθούν όπως:
– Δεν χρειάζονται εγγυήσεις για το δάνειο
– Χαμηλό επιτόκιο
– Αποπληρωμή σε μετέπειτα στάδιο