Εκδηλώσεις για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2019

«ΟΙ ΓΛΩΣΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΗ» είναι ο τίτλος των εκδηλώσεων που θα γίνουν αυτή την εβδομάδα στην Λευκωσία με την ευκαιρία της φετινής Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών.

Τις εκδηλώσεις διοργανώνει η Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Κύπρο σε συνεργασία με τη Γενική Διεύθυνση Μετάφρασης (ΓΔΜ) της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και τα Κέντρα Ευρωπαϊκής Τεκμηρίωσης του Πανεπιστημίου Κύπρου (EDC-UCY) και του Πανεπιστημίου Λευκωσίας (EDC-UNIC). Θα συμμετάσχουν με περίπτερα πρεσβείες Κρατών Μελών της ΕΕ στην Κύπρο, γλωσσικά και πολιτιστικά ινστιτούτα (Institut Francais, Goethe-Institut, Istituto Dante Alighieri, Instituto Cervantes, British Council), το Υπουργείο Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας, το Ίδρυμα Δια Βίου Μάθησης (ΙΔΕΠ), το οποίο διαχειρίζεται το πρόγραμμα Erasmus+ στην Κύπρο και ΜΚΟ  που προωθούν την εκμάθηση γλωσσών.

Η πρώτη εκδήλωση θα γίνει την Τετάρτη, 25 Σεπτεμβρίου και ώρα 09:30-13:00 στο Ανοιχτό Αμφιθέατρο του Πανεπιστήμιου Λευκωσίας. Θα περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, μίνι μαθήματα στα γαλλικά, τα ιταλικά, τα γερμανικά και τα ρωσικά, γλωσσικούς διαγωνισμούς και κουίζ με ενδιαφέροντα δώρα ενώ όσοι παρευρεθούν θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν και το ρομπότ Nicky του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, το οποίο θα «δοκιμάσει» τις γνώσεις των συμμετεχόντων με εξειδικευμένες γλωσσικές ερωτήσεις.

Η δεύτερη εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου και ώρα 10:00-15:00 στον υπαίθριο χώρο του Κέντρου Κοινωνικών Δραστηριοτήτων στο Πανεπιστήμιο Κύπρου (Πανεπιστημιούπολη). Και εδώ θα υπάρχουν μίνι μαθήματα – στα γερμανικά, τα αγγλικά, τα ιταλικά, τα τούρκικα και την νοηματική γλώσσα – καθώς και γλωσσικά κουίζ ενώ από τις 11:30 μέχρι τις 13:30 ο ραδιοφωνικός σταθμός του Πανεπιστημίου Κύπρου UCY Voice 95.2 FM θα μεταδίδει μουσική από διάφορες χώρες και γλώσσες.

Επισυνάπτεται η πρόσκληση για τις εκδηλώσεις.

Οι εκδηλώσεις στο Facebook:

1) https://www.facebook.com/events/425404888399372/ (25/09/2019)

2) https://www.facebook.com/events/378880179463761/ (26/09/2019)