ΕΕ: Νέος κανονισμός για την προώθηση υγιεινής διατροφής στα σχολεία

ΦΡΟΥΤΑΜπορεί να αλλάξει το γεγονός ότι 20 εκατομμύρια παιδιά στην ΕΕ είναι υπέρβαρα;

Και όμως μπορεί! Με τον νέο κανονισμό, που έχει  συμφωνηθεί ανεπίσημος από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο και εγκρίθηκε από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, την Τρίτη,  8 Μαρτίου, στο Στρασβούργο.  Ο νέος κανονισμός  θα συγχωνεύσει τα μέχρι σήμερα ξεχωριστά καθεστώτα προώθησης κατανάλωσης γάλακτος και φρούτων στα σχολεία και θα αυξήσει τον ετήσιο προϋπολογισμό τους κατά 20 εκατομμύρια ευρώ.

Τα παιδιά στην ΕΕ, θα επωφεληθούν από το νέο χρηματοδοτούμενο καθεστώς προώθησης κατανάλωσης γάλακτος, φρούτων και λαχανικών στα σχολεία. Επίσης, θα  διδάσκονται καλύτερα για τα οφέλη της υγιεινής διατροφής.

Ο Marc Tarabella,  εισηγητής και επικεφαλής των διαπραγματεύσεων, υποστηρίζει ότι με αυτόν τον νέο κανονισμό το Κοινοβούλιο εξασφάλισε επίσης, τη χρηματοοικονομική σταθερότητα του προγράμματος, εμποδίζοντας τα κράτη μέλη να προχωρούν μονομερώς σε περικοπές του προϋπολογισμού του ή να αλλάζουν τα κριτήρια για την κατανομή των ευρωπαϊκών κονδυλίων. Η εφαρμογή του οποίου αναμένεται να αρχίσει  την 1 Αυγούστου 2017.

Το Κοινοβούλιο εισηγήθηκε ένα επιπλέον ποσό ύψους 20 εκατομμυρίων ευρώ ετησίως για τα εκπαιδευτικά μέτρα και τη χρηματοδότηση της διανομής των γαλακτοκομικών προϊόντων εξασφαλίζοντας έτσι ετήσια χρηματοδότηση 100 εκατομμυρίων ευρώ για το γάλα στα σχολεία και 150 εκατομμυρίων ευρώ για τα οπωροκηπευτικά.

Τα  κράτη μέλη, που συμμετέχουν (με εξαίρεση το Ηνωμένο Βασίλειο, την Φιλανδία και τη Σουηδία) σε αυτό το εθελοντικό καθεστώς ενισχύσεων θα πρέπει να προωθούν τις υγιεινές διατροφικές συνήθειες, τα τοπικά τρόφιμα, τη βιολογική γεωργία και τον αγώνα κατά της σπατάλης τροφίμων.