Ε.Ε: Διαγωνισμός “ClimateLaunchpad 2016” για μαθητές και νεοφυείς επιχειρήσεις

690_bb6bef1218ff13686e05ae102035af2f

H πλατφόρμα επιτάχυνσης ιδεών Chrysalis LEAP, ανακοινώνει την έναρξη του διαγωνισμού ClimatLounchpad 2016. Η διεξαγωγή του οποίου γίνεται από την Climate-KIC, την κύρια πρωτοβουλία της ΕΕ, σε θέματα καινοτομίας για την κλιματική αλλαγή. Σκοπός του είναι να αναδείξει τις καλύτερες ιδέες στον τομέα της πράσινης ανάπτυξης (cleantech) σε πανευρωπαϊκό επίπεδο.

Μπορούν να συμμετέχουν: Μαθητές, φοιτητές, νέες επιχειρήσεις, επιχειρηματίες, ερευνητές και όσοι θέλουν να δημιουργήσουν τη δική τους επιχείρηση.

Μετά την αξιολόγηση των αιτήσεων θα επιλέγουν τα 10 άτομα τα οποία θα συμμετέχουν. Τα άτομα αυτά θα περάσουν ένα εντατικό διήμερο «bootcamp» και μια σειρά από εκπαιδευτικά σεμινάρια, τα οποία επικεντρώνονται στο να προετοιμάσουν τους συμμετέχοντες για τους τελικούς της κάθε χώρας.

Οι συμμετέχοντες επίσης, θα παρουσιάσουν το επιχειρηματικό τους σχέδιο σε μια κριτική επιτροπή η οποία θα απαρτίζεται από επαγγελματίες του κλάδου και του ευρύτερου επιχειρηματικού χώρου.

Οι τρεις πρώτοι θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν στον ευρωπαϊκό τελικό, ο οποίος θα διεξαχθεί τον Οκτώβριο στο Ταλίν της Εσθονίας. Εκεί θα επιλέγουν περισσότερες από 10 ομάδες οι οποίες θα αποκτήσουν πρόσβαση στο Climate-KIC accelerator, το «επιχειρηματικό σχολείο» που επικεντρώνεται στην ανάπτυξη και την εμπορευματοποίηση των clean tech startups, καθώς και πρόσβαση σε περαιτέρω χρηματοδότηση.

Θα υπάρξουν ακόμα δύο στάδια εκπαίδευσης, όπου οι συμμετέχοντες θα αναπτύξουν περαιτέρω το επιχειρηματικό τους μοντέλο και θα είναι έτοιμοι να το παρουσιάσουν σε επενδυτές.  Δικαίωμα υποβολής αίτησης για συμμετοχή σε αυτά τα στάδια θα έχουν και οι νεοφυείς επιχειρήσεις οι οποίες συμμετείχαν σε προγράμματα, που πραγματοποιήθηκαν τα προηγούμενα χρόνια.

Υποβολή Αίτησης: εδώ

Προθεσμία: 31 Μαΐου 2016