Educational Trip 2018 – Ξεκίνησε η υποβολή αιτήσεων

To Educational Trip διοργανώνεται για έκτη συνεχή χρονιά από το Corallia και τους συλλόγους Ελλήνων φοιτητών των πανεπιστημίων Stanford (Hell.A.S.), UC Berkeley (Hestia), MIT (HSAMIT), Georgia Tech (GTHS), UC San Diego (HSAUCSD) και Princeton (OPA).

Το Educational Trip δίνει την ευκαιρία σε 24 φοιτήτριες και φοιτητές από δημόσια ακαδημαϊκά ιδρύματα της Ελλάδας και της Κύπρου να επισκεφθούν για μια εβδομάδα τα κορυφαία αυτά πανεπιστήμια και να εφοδιαστούν με πρωτοποριακές ιδέες που θα μπορέσουν να εφαρμόσουν στο δικό τους ακαδημαϊκό περιβάλλον με την επιστροφή τους.  Οι φοιτητές που θα επιλεγούν, θα παρακολουθήσουν μαθήματα, διαλέξεις και σεμινάρια, σύμφωνα με τα ακαδημαϊκά τους ενδιαφέροντα, θα πραγματοποιήσουν επισκέψεις σε τεχνολογικές εταιρείες αιχμής, όπως Google, Facebook, κ.ά., καθώς και ερευνητικά κέντρα στο Σαν Φρανσίσκο, στη Βοστώνη, στην Ατλάντα, στο Σαν Ντιέγκο και στο Νιού Τζέρσεϊ, καθώς και θα βιώσουν την καθημερινή ζωή ενός φοιτητή και μιας φοιτήτριας σε ένα τέτοιο πανεπιστήμιο.

Δικαίωμα συμμετοχής:

• έχουν οι φοιτήτριες και φοιτητές ελληνικών και δημοσίων κυπριακών ακαδημαϊκών ιδρυμάτων,
  • φοιτούν σε πολυτεχνικές σχολές, σχολές θετικών επιστημών και οικονομικές σχολές, έχουν ολοκληρώσει το πρώτο έτος φοίτησης και δεν βρίσκονται στο έτος αποφοίτησής τους, παρουσιάζουν μια αξιόλογη πορεία στις σπουδές τους,
  • έχουν επιδείξει ενδιαφέρον για την ανάπτυξη του πανεπιστημίου στο οποίο φοιτούν και γενικότερη εθελοντική και κοινωνική δραστηριότητα.

Στο πρόγραμμα έχουν συμμετάσχει μέχρι σήμερα πάνω από 100 φοιτήτριες/τες από την πλειοψηφία των ελληνικών ακαδημαϊκών ιδρυμάτων και τα τελευταία δύο χρόνια και της Κύπρου.

Περίοδος Ταξιδίου: 16 – 20Απριλίου 2018

Προθεσμία: 19 Ιανουαρίου 2018

Το Πρόγραμμα υλοποιείται με την ευγενική υποστήριξη ιδιωτών υποστηρικτών, οι οποίοι καλύπτουν τη μεταφορά των συμμετεχόντων φοιτητών, από το Αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος (Αθήνα) προς Σαν Φρανσίσκο, Βοστώνη, Ατλάντα, Σαν Ντιέγκο ή Νιου Τζέρσεϊ.