Διαγωνισμός Συγγραφής Ιστορίας μικρού μήκους για δημιουργία ηλεκτρονικού βιβλίου

Ο Διαγωνισμός Συγγραφής Ιστορίας μικρού μήκους προκηρύσσεται ενόψει της διοργάνωσης του European Researchers’ Night 2021, της πανευρωπαϊκής γιορτής της έρευνας, της καινοτομίας και της επιστήμης στην Κύπρο η οποία θα πραγματοποιηθεί φέτος στις 24 Σεπτεμβρίου 2021.

Στόχος:  Η εξοικείωση των μαθητών και μαθητριών δημοτικού με τον κόσμο της επιστήμης, της έρευνας και της καινοτομίας και η ευαισθητοποίηση τους στα θέματα μετάβασης στην ψηφιακή και πράσινη εποχή με δημιουργικό τρόπο.

Περιεχόμενο: Με την Genie και τον Brainy ως κεντρικούς ήρωες της ιστορίας, οι μαθητές και οι μαθήτριες καλούνται να συγγράψουν μια ιστορία έκτασης που δεν ξεπερνά τις 300 λέξεις η οποία θα παρουσιάζει τον κόσμο μας στην ψηφιακή και πράσινη εποχή μέσα από μια ή περισσότερες περιπέτειες των χαρακτήρων σε ένα μαγικό ταξίδι στο μέλλον.

Γλώσσα Συγγραφής: Ελληνικά

Ο διαγωνισμός αφορά: Μαθητές και Μαθήτριες Δημοτικού (Α’ – Στ’ Τάξης Δημοτικού). Ο διαγωνισμός αφορά σε ατομική συμμετοχή του κάθε μαθητή/μαθήτριας και ως εκ τούτου δεν αναμένεται η υποβολή ιστοριών από ομάδες μαθητών/μαθητριών.

Βραβείο: Η ιστορία μικρού μήκους που θα λάβει την υψηλότερη βαθμολογία θα επιμεληθεί και θα εκδοθεί από το Ιδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας (ΙδΕΚ) ως ηλεκτρονικό βιβλίο (eBook) με σχετική εικονογράφηση. Η ηλεκτρονική έκδοση του βιβλίου θα παρέχεται  σε όλους τους συμμετέχοντες της εκδήλωσης European Researchers’ Night 2021 ως ψηφιακό αναμνηστικό δώρο. Επιπλέον, ο/η μαθητής/μαθήτρια που θα κερδίσει το διαγωνισμό θα λάβει ως Βραβείο δώρο τεχνολογίας αξίας €500.

Προθεσμία: 25 Ιουνίου 2021