5 Κενές Θέσεις Λειτουργού Εφόρου Εταιρειών και Επίσημου Παραλήπτη

Γίνονται δεκτές αιτήσεις για πέντε κενές μόνιμες θέσεις Λειτουργού Εφόρου Εταιρειών και Επίσημου Παραλήπτη, Τμήμα Εφόρου Εταιρειών και Επίσημου Παραλήπτη. (Η θέση είναι Πρώτου Διορισμού).

Καθήκοντα και ευθύνες:

(α) Εξετάζει έγγραφα που υποβάλλονται για καταχώρηση βάσει της σχετικής νομοθεσίας.

(β) Εκτελεί Διατάγματα Παραλαβής και Διατάγματα Εκκαθαρίσεων Εταιρειών και αναλαμβάνει την εκποίηση περιουσιών και γενικά εκτελεί καθήκοντα σχετικά με τη Διαχείριση Περιουσιών και Εκκαθάριση Εταιρειών.

(γ) Διεξάγει αλληλογραφία και δέχεται το κοινό για θέματα της αρμοδιότητάς του.

(δ) Εφαρμόζει την πολιτική, τη νομοθεσία, τα προγράμματα και τα σχέδια του Εφόρου Εταιρειών και Επίσημου Παραλήπτη περιλαμβανομένων και θεμάτων αναφορικά με την Ευρωπαϊκή Ένωση, το Ευρωπαϊκό Γραφείο Διπλωμάτων Ευρεσιτεχνίας, τον Παγκόσμιο Οργανισμό Πνευματικής Ιδιοκτησίας, την Αρχή Πνευματικής Ιδιοκτησίας και άλλους διεθνείς και ευρωπαϊκούς οργανισμούς.

(ε) Συμμετέχει στη μελέτη, στο σχεδιασμό και στην εισαγωγή νέων μεθόδων εργασίας και νέας τεχνολογίας, με στόχο την πιο εύρυθμη λειτουργία του Τμήματος.

(στ) Διοργανώνει σεμινάρια, εκθέσεις, διαλέξεις, σχετικά με θέματα της αρμοδιότητας του Εφόρου Εταιρειών και Επίσημου Παραλήπτη.

(ζ) Συμμετέχει όταν του ανατεθεί στις Επιτροπές του Ευρωπαϊκού Γραφείου Διπλωμάτων Ευρεσιτεχνίας, του Παγκόσμιου Οργανισμού Πνευματικής Ιδιοκτησίας, της Ευρωπαϊκής Ένωσης και σε οποιαδήποτε άλλο οργανισμό.

(η) Παρέχει στο κοινό πληροφόρηση, καθοδήγηση και ενημέρωση σε θέματα της αρμοδιότητας του Εφόρου Εταιρειών και Επίσημου Παραλήπτη.

(θ) Ετοιμάζει νομοθετήματα και κανονισμούς σχετικά με θέματα της αρμοδιότητας του Εφόρου Εταιρειών.

(ι) Ετοιμάζει και καταχωρεί δικόγραφα στα δικαστήρια.

(ια) Εμφανίζεται στα Δικαστήρια εκ μέρους του Επίσημου Παραλήπτη στα πλαίσια υποθέσεων Εταιρειών, Πτωχεύσεων και Εκκαθαρίσεων Εταιρειών.

(ιβ) Εκτελεί οποιαδήποτε άλλα καθήκοντα του ανατεθούν.

Απαιτούμενα προσόντα:

(1) Πανεπιστημιακό δίπλωμα ή τίτλος ή ισότιμο προσόν σε ένα τουλάχιστον από τα ακόλουθα θέματα ή συνδυασμό των θεμάτων αυτών: Οικονομικά, Εμπορικά, Λογιστική, Δημόσια Διοίκηση, Διοίκηση Επιχειρήσεων, Νομικά (περιλαμβανομένου του Barrister-at-Law), Πολιτικές Επιστήμες, Marketing. (Σημ.: Ο όρος «πανεπιστημιακό δίπλωμα ή τίτλος» καλύπτει και μεταπτυχιακό δίπλωμα ή τίτλο).

(2) Ακεραιότητα χαρακτήρα, οργανωτική και διοικητική ικανότητα, υπευθυνότητα, πρωτοβουλία και ευθυκρισία.

(3) Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής γλώσσας και της Αγγλικής ή της Γαλλικής ή της Γερμανικής γλώσσας.

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να επιτύχουν σε γραπτή εξέταση, σύμφωνα με τις πρόνοιες της σχετικής νομοθεσίας.

Εγκεκριμένη Μισθοδοτική Κλίμακα: Α8

Προθεσμία: 6 Νοεμβρίου 2017