5ο Διεθνές Συνέδριο Πολιτιστικής Κληρονομιάς EuroMed 2014

Tο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου διοργανώνει το 5ο Διεθνές Συνέδριο Πολιτιστικής Κληρονομιάς EuroMed 2014 (www.euromed2014.eu) που φέρνει κοντά, ερευνητές, επιστήμονες, τεχνοκράτες και επαγγελματίες ούτως ώστε να  διερευνηθούν μερικά από τα πιο επείγοντα ζητήματα που αφορούν την προστασία της Πολιτιστικής Κληρονομιάς.

Συγκεκριμένα, ο κύριος στόχος του Συνεδρίου είναι η διεπιστημονική και πολύ-επιστημονική έρευνα όσον αφορά την προστασία της υλικής και άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς, με τη χρήση μοντέρνων τεχνολογιών στον τομέα της πληροφορικής για την προστασία, αποκατάσταση, συντήρηση, μαζική ψηφιοποίηση, τεκμηρίωση και προβολή του περιεχομένου της Πολιτιστικής Κληρονομιάς.

Παράλληλα, το Συνέδριο αυτό θα καλύψει τα θέματα της έρευνας τα οποία είναι πρόσφορα προς εκμετάλλευση, αποδεικνύοντας την αποδοχή των νέων βιώσιμων προσεγγίσεων και νέων τεχνολογιών από την κοινότητα των χρηστών, των ΜΜΕ, των Μουσείων, Αρχείων, Βιβλιοθηκών και συντηρητών έργων Πολιτιστικής Πληρονομιάς.

Το Συνέδριο αυτό συνδιοργανώνεται με  το Ευρωπαϊκού Προγράμματος ITN-DCH (INITIAL TRAINING NETWORK for DIGITAL CULTURAL HERITAGE) που αποτελεί το μεγαλύτερο χρηματοδοτούμενο έργο που εξασφάλισε ποτέ το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ε.Ε.), με προϋπολογισμό σχεδόν 4 εκατομμύρια Ευρώ, θέτοντας την έρευνα στην Ε.Ε. στο επίκεντρο των εξελίξεων της ψηφιοποίησης της Πολιτιστικής Κληρονομιάς και το οποίο συντονίζει το ΤΕΠΑΚ.

Η διεξαγωγή του Συνεδρίου είναι στη Λεμεσό, από τις  3 Νοεμβρίου μέχρι και το Σάββατο 8 Νοεμβρίου 2014.

Περισσότερες πληροφορίες: http://www.culturalheritage2014.eu/

Αιτήσεις: Call_for_Papers_EuroMed2014_Cyprus_Nov2014

Σημαντικές ημερομηνίες:

Paper submission full papers 30th of May, 2014 (24:00 London-UK time)
Paper submission project/short papers 30th of May, 2014 (24:00 London-UK time)
Notification of Refereeing results      11th of  July 2014
Camera ready FULL papers to printer 1st September, 2014