420 θέσεις πρακτικής άσκησης στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο

european-parliament-1266491__340Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο προσφέρει 420 θέσεις πρακτικής άσκησης για πτυχιούχους πανεπιστημίου στο πλαίσιο του προγράμματος υποτροφιών Robert Schuman.

Η πρακτική άσκηση για πτυχιούχους πανεπιστημίου έχει ως σκοπό να τους δώσει τη δυνατότητα να συμπληρώσουν τις γνώσεις που απέκτησαν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους και να εξοικειωθούν τους με τις δραστηριότητες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και, ειδικότερα, του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

H εν λόγω περίοδος πρακτικής άσκησης καλύπτει την “γενική κατεύθυνση” και απευθύνεται σε υποψηφίους όλων των κλάδων σπουδών.

Οι υποψήφιοι για πρακτική άσκηση για πτυχιούχους πανεπιστημίου οφείλουν να έχουν την ιθαγένεια ενός κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης και να γνωρίζουν άριστα μία από τις επίσημες γλώσσες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Διάρκεια: Πέντε μήνες, χωρίς δυνατότητα παράτασης

Μηνιαίο επίδομα: € 1313

Προθεσμία Υποβολής Υποψηφιότητας: 30 Ιουνίου 2019