40 Υποτροφίες από την Συνεργατική Κεντρική Τράπεζα

Η Συνεργατική Κυπριακή Τράπεζα (ΣΚΤ) ανακοινώνει την έναρξη του προγράμματος παραχώρησης Υποτροφιών.

Συνεχίζοντας την στήριξή της προς την Παιδεία, η ΣΚΤ θα παρέχει 40 υποτροφίες των 2000 ευρώ ετησίως (με μέγιστο τα 4 έτη) σε απόφοιτους λυκείων/τεχνικών σχολών για το πρώτο τους δίπλωμα ή πτυχίο σε οποιοδήποτε Πανεπιστήμιο ή Σχολή Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Οι υποτροφίες θα δίνονται κυρίως στη βάση οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων, καθώς και ακαδημαϊκών, στη βάση του βαθμού απολυτηρίου.

Δικαιούχοι: Απόφοιτοι μαθητές λυκείων/τεχνικών σχολών της Δημοκρατίας του 2017 ή στρατιώτες που ολοκληρώνουν τη θητεία τους το 2017.

Προϋποθέσεις:

• Κατέχουν κυπριακή υπηκοότητα (ή είναι μόνιμοι και νόμιμοι κάτοικοι Κύπρου) οι οποίοι διαμένουν στις περιοχές που ελέγχονται από την Κυπριακή Δημοκρατία,
  • Το κατά κεφαλήν ετήσιο ακαθάριστο εισόδημα της οικογένειας του αιτητή/ της αιτήτριας δεν υπερβαίνει τις 10.000 ευρώ,
  • Δεν έχει εξασφαλίσει άλλο πτυχίο προηγουμένως,
  • Ο αιτητής ή ο γονέας του να είναι πελάτης της ΣΚΤ ή των πρώην ΣΠΙ για περίοδο 12 μηνών από την ημερομηνία αίτησης.

Προθεσμία: 30η Σεπτεμβρίου 2017