32 Επιχορηγήσεις για το Διεθνές Καλοκαιρινό Σχολείο Αρχιτεκτονικής στο Βερολίνο

Το Διεθνές Καλοκαιρινό Σχολείο Αρχιτεκτονικής διοργανώνεται από το Βιοτεχνικό Επιμελητήριο του Βερολίνου και διεξάγεται στο κτίριο της πρώην Σχολής της Ομοσπονδίας Γερμανικών Συνδικαλιστικών Ενώσεων στην περιοχή Bernau bei Berlin, το οποίο αποτελεί ένα αξιόλογο κτίριο της Μπάουχαους. Εκεί θα λάβουν χώρα τα μαθήματα διάρκειας 1 βδομάδας και οι σχετικές εκδηλώσεις.

Η προσέγγιση της Μπάουχαους για την υπέρβαση των ορίων μεταξύ της χειροτεχνίας, της τέχνης και της ακαδημαϊκής έρευνας αποτελεί την κατευθυντήρια αρχή του καλοκαιρινού σχολείου.

Μετά την μεγάλη επιτυχία του πρώτου καλοκαιρινού σχολείου της περασμένης χρονιάς με συμμετέχοντες από 12 χώρες και 3 ηπείρους, διοργανώνεται φέτος η δεύτερη έκδοση του Διεθνές Καλοκαιρινού Σχολείου Αρχιτεκτονικής.

11 περίφημοι διεθνείς καλλιτέχνες, σχεδιαστές, αρχιτέκτονες και επιμελητές θα δουλέψουν μαζί με τους συμμετέχοντες κατά την διάρκεια των μαθημάτων για να διερευνήσουν τις διασταυρώσεις μεταξύ δημιουργικότητας, χειροτεχνίας και καλλιτεχνικής ελευθερίας.

Φέτος, πέραν από τα 8 προγράμματα που ήδη υπήρχαν, το Καλοκαιρινό Σχολείο προσφέρει για πρώτη φορά « Προκαταρκτικά Μαθήματα » ανοικτά για όλους τους συμμετέχοντες, τους εκπαιδευτές και το ευρύ κοινό. Ο Αμερικάνος καλλιτέχνης, Έρικ Γκέρντ, ο οποίος ασχολείται με έργα τέχνης από χαρτί, προσφέρει καθημερινά μαθήματα μιας ώρας βασισμένα στις εκπαιδευτικές έννοιες του διάσημου καθηγητή  Γιόζεφ Άλμπερς.

Το πρόγραμμα αυτό δίνει την ευκαιρία στους συμμετέχοντες να μοιραστούν και να ανταλλάξουν προοπτικές και ιδέες. Σκοπός του καλοκαιρινού αυτού σχολείου είναι οι συμμετέχοντες να ανακαλύψουν νέες εφαρμογές και δυνατότητες σχεδιασμού στις τέχνες, τη χειροτεχνία και την κοινωνία, αλλά και να τις εντάξουν στην προσωπική τους δουλειά. Φέτος, το καλοκαιρινό σχολείο εστιάζει στη σχέση της αρχιτεκτονική με άλλους κλάδους.

Υπάρχουν 32 επιχορηγήσεις αξίας 330 Ευρώ για την παρακολούθηση μαθημάτων διάρκειας 1 βδομάδας (14-26 Αυγούστου 2017). Συμβουλευτείτε τις ακριβείς ημερομηνίες για το κάθε πρόγραμμα.

Προθεσμία: 30 Ιουνίου 2017

Δικαιούχοι: φοιτητές αρχιτεκτονικής, σχεδιασμού και νέου καλλιτέχνες

Τοποθεσία: Βερολίνο, Γερμανία