25 διδακτορικές υποτροφίες από το University of Trento της Ιταλίας

university of trento logo

Το Πανεπιστήμιο Trento, της Ιταλίας, μέσω της Σχολής Τεχνολογίας της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών, προσφέρει 25 υποτροφίες διδακτορικού επιπέδου.

Δικαιούχοι: Απευθύνετε σε όλους όσους είναι  κάτοχοι τίτλου  «Laurea Magistrale»  ή αντίστοιχου μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών, που αποκτήθηκε σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και θεωρείται ισάξιο του πιο πάνω τίτλου. Γίνονται επίσης, δεκτές, αιτήσεις από φοιτητές οι οποίοι αναμένεται να αποκτήσουν το πτυχίο τους μέχρι τις 31 Οκτωβρίου 2016.

Είναι απαραίτητο οι αιτήσεις των φοιτητών να εμπίπτουν στο πλαίσιο τεσσάρων ερευνητικών τομέων όπως καθορίζονται από το πανεπιστήμιο. Οι τέσσερις ερευνητικοί τομείς χωρίζονται πιο κάτω ως:

• 1ος Ερευνητικός Τομέας:  Bioinformatics, Machine Learning, Natural Language Processing, Computer Vision, Speech and Dialogue
  • 2ος Ερευνητικός Τομέας: Embedded Systems, Wireless Networking, Systems and Networks
  • 3ος Ερευνητικός Τομέας: Social informatics, Human computer Interaction, Data Analytics and Management, Knowledge Management, Software Engineering, Security, Formal Methods
  • 4ος Ερευνητικός Τομέας: Multimedia analysis, Signal processing, Pattern recognition, Remote Sensing and Radar, Distribute Sensing

Η Επιτροπή έχει το δικαίωμα να προσκαλέσει τους υποψήφιους σε προφορική εξέταση μέσω skype.

Υποψήφιοι που θα εξασφαλίσουν βαθμολογία τουλάχιστο 60 από τα 100 θα τοποθετούνται σε λίστα επιλαχόντων . Η συνέντευξη δεν θα βαθμολογείται.

Αύξηση υποτροφίας κατά 50% για περιόδους έρευνας στο εξωτερικό (μέχρι 18 μήνες)

Υποστήριξη για έρευνα: 2.400 ευρώ (για τρία χρόνια)

Υποστήριξη για κόστος στέγασης: 1.600 ευρώ / έτος

Ακαδημαϊκό Έτος:  2016/2017