Θέση Εκτελεστικού Διευθυντή στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό για τη διαχείριση της επιχειρησιακής συνεργασίας

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή δημοσίευσε στις 13 Ιουνίου 2014 για δεύτερη φορά την προκήρυξη για τη θέση του Εκτελεστικού Διευθυντή του Ευρωπαϊκού Οργανισμού για τη διαχείριση της επιχειρησιακής συνεργασίας στα εξωτερικά σύνορα των κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Frontex). Ηπροθεσμία υποβολής των αιτήσεων λήγει στις 14 Ιουλίου.

Οι υποψήφιοι πρέπει να είναι υπήκοοι κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, να έχουν πανεπιστημιακό δίπλωμα, 15ετή τουλάχιστον επαγγελματική εμπειρία (με 5ετή τουλάχιστον πείρα σε τομέα σε άμεση σχέση με τις δραστηριότητες του Οργανισμού και 5ετή εμπειρία σε ανώτερη διοικητική θέση), να γνωρίζουν άριστα μια από τις επίσημες γλώσσες της ΕΕ και ικανοποιητικά μια δεύτερη, και τέλος, να είναι σε θέση να συμπληρώσουν την πλήρη πενταετή θητεία πριν να φτάσουν στην ηλικία συνταξιοδότησης.

Ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός για τη διαχείριση της επιχειρησιακής συνεργασίας στα εξωτερικά σύνορα των κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Frontex) είναι οργανισμός της ΕΕ που εδρεύει στη Βαρσοβία (Πολωνία). Ιδρύθηκε με τον κανονισμό (ΕΚ) αριθ. 2007/2004 του Συμβουλίου σχετικά με τη σύσταση Ευρωπαϊκού Οργανισμού για τη διαχείριση της επιχειρησιακής συνεργασίας στα εξωτερικά σύνορα των κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (1), όπως τροποποιήθηκε την τελευταία φορά με τον κανονισμό (ΕΕ) αριθ. 1168/2011 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου (2).
Ο Οργανισμός απασχολεί σήμερα περίπου 310 υπαλλήλους και έχει προϋπολογισμό ύψους περίπου 89 εκατ. ευρώ για το έτος 2014.

Περισσότερες πληροφορίες στη σχετική προκήρυξη της Επίσημης Εφημερίδας.