15 Θέσεις από την Πρεσβεία των ΗΠΑ για επίσκεψη στις ΗΠΑ

Η πρεσβεία των ΗΠΑ στην Κύπρο ανακοινώνει ότι δέχεται αιτήσεις για συμμετοχή στο Διαντλαντικό Πρόγραμμα Μπέντζαμιν Φράκλιν και στο Καλοκαιρινό Ινστιτούτο.

Τα προγράμματα είναι εντατικά προγράμματα ανταλλαγής νέων, τα οποία δημιουργήθηκαν  για προωθήσουν τις σχέσεις των Ευρωπαίων και Αμερικάνων νέων ούτως ώστε να δημιουργήσουν στενούς δεσμούς και να αντιληφθούν τις αξίες που μοιράζονται. Επιπλέον, τα προγράμματα θα βοηθήσουν τους νέους  να εξερευνήσουν τις προτεραιότητες της εξωτερικής πολιτικής των ΗΠΑ σχετικά με τη συμμετοχή των νέων, την υποστήριξη της δημοκρατίας και της κοινωνίας των πολιτών.

Τα προγράμματα θα αποτελούνται από σειρά διαλέξεων, σεμιναρίων και παρουσιάσεων καθώς επίσης και κοινωνικές και πολιτιστικές δραστηριότητες.

Τα προγράμματα απευθύνονται σε άτομα που είναι:

• μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή φοιτητές Πανεπιστήμιου κατά των φθινοπωρινό εξάμηνο του 2019, ηλικίας 16 – 18 ετών,
  • άριστοι γνώστες της αγγλικής γλώσσας,
  • διατιθέμενοι να ενασχοληθούν με τις τοπικές κοινότητες,
  • ενεργοί σε εθελοντικές δραστηριότητες

Η κυβέρνηση των ΗΠΑ θα καλύψει πλήρως τα έξοδα των συμμετεχόντων, τα οποία είναι η βίζα, αεροπορικά έξοδα, διαμονή, εκπαιδευτικά έξοδα, διακίνηση και ταξιδιωτική ασφάλεια.

Διάρκεια: 4 εβδομάδες. Τέλος Ιουνίου – τέλος Ιουλίου 2019 στο Purdue University, Indiana.

Οι αιτήσεις θα πρέπει να είναι στην αγγλική γλώσσα.

Προθεσμία: 12 Φεβρουαρίου 2019 Πατήστε εδώ για περισσότερες πληροφορίες.